Příznivci z regionu ukázali, že badminton mají rádi a dorazili v hojném počtu. Markantní to bylo během nedělního finálového dne, kdy doslova obsypali centrální kurt a vytvořili elektrizující atmosféru. „Musím uznat, že něco takového jsem v badmintonu ještě nezažil, a to ani ve světovém měřítku," vysekl divákům poklonu finalista dvouhry mužů Adam Mendrek. Jako českotěšínský rodák měl v hledišti velkou podporu, na badmintonovou ikonu Petra Koukala to ale nestačilo. „Ale vím, že mám na to hrát s takovými borci vyrovnané partie a pokud to opravdu bylo Petrovo poslední mistrovství, tak jsem rád, že já byl jeho posledním soupeřem," poznamenal Mendrek.

Sám Koukal potvrdil, že na domácí scéně hrál naposledy. „Přijedu třeba na exhibici, zapinkám si s děckama, ale mistrovství republiky končím s bilancí devíti titulů. Rozhodl jsem se už loni a potvrdil si to dneska během finále, když jsem chtěl smečovat a nedosáhl na balonek. Opravdu je čas odejít," pousmál se staronový český šampion.

„Pokud se chci nadále udržet v nějaké širší světové špičce, musím holt za podmínkami a turnaji do ciziny. Doma je totiž nenajdu," pokrčil rameny.

Stejně jako ostatní finalisté ocenil pořadatelský tým a diváky. „Šlo poznat, že to pořadatelé oproti loňsku ještě zvedli, vychytali mouchy a vše klapalo. Jako hráč jsem byl maximálně spokojený. Hrát v takovém perfektním prostředí je za odměnu. Před diváky smekám," uznal Koukal a nebyla to jen obligátní fráze.

To potvrdila i mistryně republiky Kristína Gavnholt. „Hraji a trénuji v Dánsku, kde je badminton vedle házené národním sportem. A publikum tady v Karviné předčilo veškerá očekávání. Tolik lidí na zápase jsem neviděla ani v Dánsku. Jsem ráda, že jsem u toho mohla být," svěřila se. Hodně jí pomohla i rodinná podpora. „Táta trenér i bratr Milan seděli za mnou na kurtu. Podporují mě takhle odmala," vysvětlila.

Její finálová soupeřka Zuzana Pavelková ji v prvním setu přinutila hrát na maximum. „Měla jsem plán, který bohužel nevyšel. Před touhle neskutečnou atmosférou jsem se snažila jet na hranici možností, škoda toho. Věděla jsem, co hrát, ale byla jsem i dost nervózní, že by to mohlo vyjít a z toho pramenily moje chyby," zalitovala badmintonistka Přerova. (čin)

FINÁLOVÉ VÝSLEDKY MČR

Dvouhra mužů: Petr Koukal – Adam Mendrek 2:1 (18:21, 21:11, 21:11)
Dvouhra žen: Kristína Gavnholt – Zuzana Pavelková 2:0 (22:20, 21:14)
Čtyřhra mužů: Jakub Bitman, Pavel Drančák – Petr Beran, Jaromír Janáček 2:0 (21:18, 21:16)
Čtyřhra žen: Alžběta Bášová, Michaela Fuchsová – Lucie Kolářová, Magdaléna Lajdová 2:0 (21:17, 21:9)
Smíšená čtyřhra: Jakub Bitman, Alžběta Bášová – Jaromír Janáček, Kateřina Tomalová 2:1 (21:15, 19:21, 21:12)