Ve finále přehráli dvojici Martin Navrátil, Petr Chudoba 2:1 na sety. BVK Karviná (Beach Volleyball Karviná) uspořádal v sobotu za podpory statutárního města Karviná otevřený turnaj v plážovém volejbalu. Hrálo se v domovském stánku klubu, v areálu letního koupaliště v Karviné. Celkem čtyřiadvacet dvojic bylo rozděleno do čtyř skupin po šesti účastnících, zájemců o účast v turnaji však bylo daleko více. „Mrzí nás to, ale museli jsme dalším žadatelům říci ne. Nemohli bychom to časově stihnout. Pro příští ročník ale uvažujeme o tom, že turnaj rozšíříme o další hřiště, která jsou ve sportovním areálu ZŠ Dělnická. Záleží na domluvě s vedením školy,“ nabízí možné řešení uspokojit další volejbalové nadšence jednatel BVK Karviná Marek Šaloun.

Podle něj by už o minulém víkendu mohlo v turnaji klidně startovat 36 dvojic, taková byla poptávka. „Setkáváme se se zájmem rekreačních sportovců o možnost zahrát si plážový volejbal, což je samozřejmě dobře. Spousta lidí se ale i tak do turnaje nehlásí, protože si myslí, že nemají v konkurenci registrovaných hráčů šestkového volejbalu šanci. Já je ale mohu uklidnit, že zase tolik se jich do těchto podobných turnajů nehlásí, a když ano, tak se rozdělí, aby měli šanci vyhrát i ostatní. Na těchto amatérských akcích jde především o to se skvěle pobavit než o samotný výsledek,“ předložil hlavní důvod organizace těchto podniků Otakar Kotyza, předseda karvinského klubu. A to se jemu a dalším pořadatelům v sobotu povedlo.

Počasí aktérům přálo, organizátoři se starali o dobrou atmosféru, hrála pohodová muzika, připraveno bylo občerstvení a volejbalisté se hrou bavili. Nezáleželo na tom, v jakém složení ta která dvojice nastoupila, turnaj byl otevřený pro všechny páry, a tak se mezi sebou utkávaly ženy, dívky či smíšené dvojice s muži. K adeptům na celkové prvenství v turnaji patřili loňští vítězové Bartečko s Koupilem či Dworozniak s Vítkem, kteří mají zkušenosti právě z šestkového volejbalu. Papíroví favorité se nakonec prosadili i na hřišti. Loňské prvenství obhájila dvojice Bartečko – Koupil, druzí skončili Navrátil s Chudobou.

Na hezkém třetím místě skončil pár Simona Miksová, Petr Fic, kteří rovněž ve vyrovnaném utkání udolali 2:1 na sety duo Jakub Hula, Kamil Babušek. Šance specialistů, kteří ale na tomto turnaji nestartovali, jsou podle Kotyzy vždy větší než u hráčů, kteří provozují spíše šestkový volejbal. „Určitě. Kdo hraje běžně klasický volejbal, má s přechodem na písek problémy, hůře se adaptuje, protože u beach volleyballu platí trochu odlišná pravidla. Také motorika hráčů je jinačí,“ upozornil Kotyza. Míč se například nesmí spoluhráči přihrát tak, aby se otočil kolem své osy. To se považuje za chybnou nahrávku. A pohyb po písku s následným odrazem je pochopitelně rovněž odlišný od toho na palubovce. Jinak se v Karviné hrálo normálně podle pravidel plážového volejbalu.

Ceny do soutěže věnovalo Statutární město Karviná, ostatně pod patronací samotného primátora města Tomáše Hanzla se turnaj konal. „Tyto turnaje jsou určené skutečně převážně amatérům z nejbližšího okolí. Náš klub jich během roku pořádá několik, kromě amatérských však budou k vidění i profesionálnější turnaje celorepublikové úrovně. To se týká především Kooperativa Cupu,“ dodal dále Kotyza. Tento turnaj proběhne na dvou plážových kurtech letního koupaliště v Karviné 11.-12. srpna, ovšem ještě předtím uspořádá karvinský klub pro neregistrované závodníky tradiční BéVéKáKap v soutěži smíšených dvojic (4. srpna).