Do další pohárové sezony však mohou jít s vědomím, že pokud se jim podaří přivést do týmu dvě, pokud možno dvoumetrové spojky, které bez problémů zakončí z hranice devíti metrů, mají konkurenceschopný tým do Evropy.

Sympatický vzdor

Baníkovci favoritovi vzdorovali podobně jako v prvním utkání celou dobu zápasu. Pozorný divák ale přesně poznal pasáže, které v domácí soutěži házenkářům při jejich chybách projdou, zatímco na mezinárodní scéně nikoliv.

Házenkáři Baníku (v zeleném) se v Balatonfüredu statečně drželi.

„Souhlasím. Každá naše sebemenší chyba nebo výpadek je tady okamžitě potrestán. Když jsme ztratili balon, okamžitě jsme inkasovali a museli dotahovat. Na to nejsme zvyklí. Když nás potká výpadek v lize, tak to dokážeme vrátit zpátky. Tady ne a to stahování náskoku pak stojí ohromné množství sil,“ uvažoval trenér Karviné Marek Michalisko.

Sportovní hala v Balatonfüredu, přesněji řečeno spíš lepší tělocvična, kde ze tří stran nebyly vůbec tribuny, se včera dostávala do varu hned od začátku utkání, neboť Karvinským se hrubě nevedlo v zakončení. Obrana taky nic moc, takže po čtvrthodině hry skočil do brány místo Nemanji Marjanoviče Petr Mokroš a Baník začal stahovat.

„Na tom začátku jsme byli zbytečně nervózní, ale to se nedá naučit. To se získává zkušenostmi, které si musíte na vlastní kůži prožít. My jsme v obraně Nemovi nepomohli, byly tam střely z šesti sedmi metrů, a to se špatně chytá. Péťovi se povedl start, vyšly mu nějaké zákroky a hned se cítil lépe. To je jako s hráčem v poli. Když dá gól, začne si věřit a dovolí si víc,“ porovnával Michalisko.

Domácí prostředí

Balatonfüredi KSE (v překladu balatonfüredská házenkářská sportovní asociace) nakonec přes Karvinou postoupil po celkem těsných výsledcích. Nelze se zbavit dojmu, že Baník si postup, který by byl velkým překvapením, prohrál už v prvním utkání doma. Přesto i v Maďarsku hrál celou dobu o postup a hlavně samotní hráči věřili, že je v jejich možnostech. To je zatraceně pozitivní zjištění, které Baníku pomůže.

Házenkáři Baníku (v zeleném) se v Balatonfüredu statečně drželi.

„Z toho můžeme jedině těžit. Já doufám, že už v této sezoně, ale hlavně v té následující pohárové. Hráli jsme dvě vyrovnaná střetnutí s týmem, které měl být jasným favoritem. Jen více takových zápasů. V lize jich odehrajeme opravdu málo. Tady musí kluci celou dobu jet na krev, po zápase už nemůžou. Z toho všeho se dá do budoucna něco vytěžit, posune nás to zase dál,“ domnívá se Michalisko.

Podobně jako hráči poděkoval víc než sedmdesátce karvinských fanoušků, kteří jeho týmu vytvořili domácí prostředí. „Hrálo se nám tady neskutečně dobře, možná i proto jsme se celou dobu drželi,“ usmíval se Michalisko.

O postupu Maďarů rozhodovaly maličkosti. Třeba silnější lavička. „Jistě, ale o tom jsme věděli. To se odvíjí od finančních možností, lavičku měli silnější, protože mají celkově širší kádr. Ale jak říkám, to víme. My zase pracujeme s mladými kluky, kteří se učí a vyzrávají. Třeba takový Solák byl před dvěma lety taky někde úplně jinde. Prostě se pohybujeme v jiné rovině a jdeme postupnými krůčky. Tyhle zkušenosti se zúročí až později,“ rekapituloval kouč Baníku.

Nemají se za co stydět

Maďaři během utkání rozhodně nehráli v rukavičkách, Solákovi například rozbili bradu (Karvinští to pak autorovi zákroku Némethovi promptně vrátili), ale dalším pozitivem bylo, že se baníkovci důrazné hry Maďarů nezalekli a vypjali se ke skvělé stíhací jízdě, kterou soupeři řádně brnkali na nervy. Třeba za stavu 15:9, kdy se dotáhli na 15:14.

Balatonfüred už nepůsobil tak suverénně, podobně jako Karviné mu ale vyšel tah s výměnou gólmanů. Bösz zkušeného Fazekase víc než nahradil. V rozhodujících chvílích vytasil rozhodující zákroky, a to byly přesně ty momenty, kdy Baník marně sahal po obratu. Když měl možnost srovnat stav nebo se přiblížit na rozdíl branky, neodpustil si chybu špatnou či naivní nahrávkou, anebo prostě šanci nedal. Ke cti karvinským slouží, že dřeli na sto procent až do konce a po zápase si nejspíš sami museli říct: Safra, vždyť se s těmi Maďary dalo normálně hrát. Ono to do budoucna přece jen půjde.

Házenkáři Baníku (v zeleném) se v Balatonfüredu statečně drželi.

„Sportovně - soupeř byl o ten chloupek lepší. Vedl i u nás, tady vedl celou dobu, ale jsem rád, že jsme mu to nedali zadarmo a Maďaři museli dřít až do konce. Mužstvo chválím, klukům jsem řekl, že se nemají za co stydět,“ zakončil Michalisko letošní pohárovou evropskou misi.

Balatonfüredi KSE – Baník Karviná 32:29 (17:16)

Sled: 3:2, 7:3, 9:5, 11:8, 15:9, 15:14, 19:17, 23:17, 23:22, 26:26, 29:27. Rozhodčí: Metalari, Nikolovski (oba Makedonie). Sedmičky: 4/4:2/0. Vyloučení: 4:4. Diváci: 800. První zápas: 34:33, postupuje Balatonfüred.

Nejvíce branek Balatonfüredu: Máthé 9/4, Szita a Zdolik po 6.

Karviná: Mokroš, Marjanovič – Brůna 4, Piatek 4, Užek 4, Solák 4, Chudoba 9, Stojanovič, Monczka, Nedoma 2, Zbránek 2, Drzyzga, Plaček, Nantl, Mucha. Trenér: Michalisko.