Poslední, a sice třetí kolo ČEZ ligy družstev proběhlo v Sokolově, kde hodlali do bojů o medaile promluvit také domácí borci a vzpěrači Sokola Moravská Ostrava. Oba celky mají k dispozici silné týmy a na průběžných výsledcích to šlo vidět.

Sokolov se nakonec stal vítězem kola, Ostravané skončili druzí a Bohumín třetí. Vzpěrači Bonatransu vyhráli jak první, tak druhé kolo ligy a před cestou do Sokolova věděli, že jim k jistotě prvenství stačí skončit do třetího místa. Jenže co čert nechtěl, jedna z opor družstva, reprezentant Petr Sedláček se týden před domácím vrcholem zranil!

„V první chvíli jsme si říkali, že je to v háji, protože Péťa kvůli slabému zápěstí nezvedl ani osmdesát kilo. Nakonec s námi do Sokolova jel," popisoval nebývalé drama předseda klubu Petr Tepliček.

Pokud by si někdo letošní ligovou soutěž takto plánoval, nemohl vymyslet napínavější thriller. „Počítali jsme a kalkukovali, co by na udržení prvenství mělo stačit, byly to nervy," vyprávěl Tepliček. Sedláček se nakonec vyhecoval a pomohl kamarádům k obhajobě titulu. Dostal nad hlavu 110 kilo v trhu a 142 v nadhozu, přičemž běžně dělá o třicet víc. I jeho 289 bodů dopomohlo bohumínským borcům k udržení vedení.

Bohumín drželo nad vodou nejen sebezapření Sedláčka, ale také spolehlivé výkony Jana Gospoše, který definitivně převzal roli trenéra družstva, a Jiřího Gasiora, který zvedal svůj standard a přidal i něco navíc.

Klid a psychické uvolnění však spoluhráčům dodával hlavně Petr Petrov. Ten v Sokolově útočil na hranici 400 sinclairových bodů (nakonec 399,5) a to už je známka evropské úrovně. Vždyť sedmdesátikilový Petrov dostal nad hlavu skvělých 134 kg v trhu a 166 kg v nadhozu, tedy víc než dvojnásobek své hmotnosti!

Druhý okresní zástupce – Baník Havířov – skončil po dlouhých letech úplně bez medaile. Poslední pokus celé soutěže v podání sokolovského Kučery totiž rozhodl o zisku bronzu pro Sokolov a odsunu Havířova mimo medailové pozice.

Dlužno dodat, že Havířov se již loni rozhodl vydat na cestu výchovy vlastních talentů a mezi muži závodí (kromě zkušeného veterána Wälzera) výhradně s mladíky do 25 let věku. „Skončili jsme asi po šestadvaceti letech nepřetržité medailové řady bez cenného kovu, ale nesmutníme. Pro nás je aktuálně prioritou mládež, kam směřujeme největší finanční podporu a práce s vlastními vzpěrači by se nám měla v budoucnu zúročit. V neposlední řadě závodíme v lize bez posil odjinud, to znamená jen s našimi borci, kromě Wälzera samozřejmě, ten je z Prahy, ale za nás startuje už přes dvacet let, takže ho bereme jako domácího," pousmál se manažer SKV Baník Havířov Dalibor Klimša.

Pořadí družstev ve 3. kole: 1. Sokolov 1721 bodů, 2. Ostrava 1720, 3. Bohumín 1704, 4. Havířov 1641, 5. Holešov 1426, 6. Teplice 1397.

Konečné pořadí ČEZ ligy družstev: 1. Bonatrans Bohumín 28, 2. Sokol Moravská Ostrava 27, 3. Baník Sokolov 24, 4. Baník Havířov 23, 5. TJ Holešov 17, 6. SKV Teplice 16.