Velmi zdatně si vedli na mistrovství republiky do 17 let vzpěrači Baníku Havířov. Z devíti startů si připsali na své konto 2 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové medaile. K tomu přidali i tři čtvrtá místa.

V kategorii do 50 kg skončil Marek Čanecký třetí, když ve dvojboji zvedl 101 kg. Stejný výkon podal i čtvrtý Lukáš Mirga, ale v jeho neprospěch hovořila větší tělesná váha. Ve váze do 56 kg skončil Lukáš Ferko také čtvrtý, když mu bronz unikl o 2 kg. Podobně dopadl i Marek Vavřík v kategorii do 69 kg, kdy mu na cenný kov chyběla jen dvě kila.

První titul pro havířovské barvy vybojoval ve váze do 77 kg Patrik Krywult. Ten vyhrál suverénním způsobem s 258 kg ve dvojboji. Tímto výkonem si navíc zajistil nominaci na červnové mistrovství světa v Praze. Velký souboj o stříbro svedli v kategorii do 85 kg další dva havířovští mladíci. Nakonec druhý Josef Šipula dostal nad hlavu 201 kg a třetí Silvestr Khek dal o jediný kilogram méně.

Druhé zlato pro Baník Havířov zajistil Patrik Gančarčík, který ve váze do 94 kg zvedl při dvojboji 235 kg. Po loňském stříbru se tak konečně dočkal vysněného titulu. Jeho vítězství, při kterém si vylepšil osobní maximum v nadhozu na 135 kg, bylo zcela suverénní. Druhý Karol Polák (také Baník Havířov) skončil soutěž se 170 kg.

S výkony i umístěním byl havířovský hlavní kouč Pavel Khek nadmíru spokojen. „Kluky bych chtěl pochválit za to, jak dobře se na mistrovství připravili. Český svaz letos poprvé otevřel juniorský šampionát i pro žáky, takže například naši Mirga a Ferko, kteří byli mistři ČR mezi žáky, mohli sbírat zkušenosti i zde. To, že je to správný krok, potvrzují jejich čtvrtá místa, když k medili chyběl jen krůček,“ hodnotil kladně vystoupení nejmladších nadějí Khek.

Hlavní kouč mohl být spokojen i se svými ostatními svěřenci. „Krywult a Gančarčík si vytvořili osobní rekordy v nadhozu. Určitě největší překvapení je výkon Šipuly. Ten zabojoval jako nikdy předtím a nadhodil 114 kg. Potěšilo i zlepšení Kheka i jeho dobrá technika,“ uvedl dále Khek. „Také jsem rád, že se vrátil k čince Marek Vavřík, který se po roční pauze málem radoval z medaile,“ dodal kouč.

Úspěšné juniory teď čeká 2. kolo ligy, které přivítá 12. května od 11 hodin havířovská vzpěračská hala. „Po prvním kole jsme na druhém místě. Z průběžného vedení se momentálně raduje Bohumín, ale my se nevzdáváme a budeme naplno bojovat, abychom obhájili loňské zlaté medaile v soutěži družstev,“ zval příznivce vzpírání na další akci vzpěračů Khek.