Soupeř patří v domácí soutěži k tomu lepšímu, co je k vidění. Spolu s Tatabányou se pohybuje za dvojicí gigantů Veszprém – Szeged, kteří patří ke špičce i v evropském měřítku.

„Maďarská liga je velmi kvalitní, u nás možná přehlížená, ale faktem je, že pro hráče to je výborná házenkářská adresa. V Maďarsku jsou vynikající podmínky pro rozvoj hráčů, působí tam řada reprezentantů nejen Maďarska, ale i z okolních zemí a finančně je také úplně někde jinde. Svaz tamní handbal významně podporuje,“ porovnával trenér Karviné Marek Michalisko.

Soupeř bude výrazně převyšovat makedonský Prolet Skopje, se kterým si baníkovci poradili v předchozím kole. „To je poněkud jiný level,“ uznal Michalisko.

Balatonfüred slouží jako zásobárna hráčů pro Veszprém, se kterým má bližší spolupráci. „Je to výhodný model. Balaton hraje evropské poháry, kde se hráči otrkají, v domácí soutěži odehrají kvalitní zápasy a to vše je připraví na vyšší stupínek, který představuje Veszprém, pravidelný účastník Ligy mistrů,“ přibližuje Michalisko.

Soupeře sledoval v několika ligových zápasech a působí na něj jako vyzrálý kompaktní tým. „Má systém, kterého se drží, těžko se tam hledají nějaké výraznější slabiny. V bráně je zkušený Nandor Fazekas, dlouholetá opora maďarské reprezentace se zkušenostmi z německé Bundesligy, v obraně jsou Maďaři hodně dobří,“ uznává Michalisko.

Ale to platí i o hru přes pivota Petara Topiče, dvoumetrového čahouna se zkušenostmi z chorvatské reprezentace. Na spojkách se pak pohybují Slovák Otto Kancel či Brazilec Uelington Ferreira da Silva. „Silné spojky dodávají útoku údernost, pro kluky to bude skvělá škola. Potřebujeme takové zápasy, aby se mohli herně posouvat. Taková utkání jsou za odměnu,“ pochvaluje si Michalisko užitečnou konfrontaci.

I když jeho tým nebude v dvojzápase favoritem, jsou Maďaři stále hratelnějším soupeřem než špičkové týmy z Německa, Francie či Dánska, které v osudí EHF Cupu také Karvinským „hrozily“. „I tak představuje Balaton kvalitu, o tom se budou moci fanoušci přesvědčit. My jim ale nedáme nic zadarmo, motivace uspět je u hráčů obrovská,“ ujišťuje trenér Baníku.

Aby ne. Vítěz souboje si totiž zajistí skupinovou fázi této evropské soutěže a to už by byl pro hráče vyloženě herní bonbonek a pro vedení klubu zase finančně lukrativní záležitost.

První utkání je na programu tuto neděli v karvinské hale házené v 10.30 hodin a řídit jej bude izraelská dvojice rozhodčích Lindenbaum a Laron.

Odveta se hraje v Balatonfüredu za týden, v neděli 25. listopadu v 16 hodin pod dozorem makedonských arbitrů Metalariho a Nikolovského.

Obě utkání by měla vysílat živě televizní stanice Sport 1.