close Hostem podcastu Ostravské ozvěny byl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina, moderuje redaktor Deníku Petr Jiříček, 8. ledna 2024, Ostrava. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in  Už třetí týden sedí zaměstnanci Liberty Ostrava a dodavatele energií Tameh doma, protože se v huti zastavil provoz. Vedení Liberty nejprve opakovaně slíbilo rozjet poslední vysokou pec (k čemuž stále nedošlo) a nyní opakovaně posouvá termín návratu zaměstnanců do práce. Aktuálně by k tomu mohlo dojít 16. ledna. Ne všichni zaměstnanci už ale těmto slibům věří a poohlížejí se po nové práci. 

„Není to prozatím ve výrazném počtu, ale mám informace, že někteří zaměstnanci se skutečně poohlížejí, jaké by byly možnosti, kdyby tato situace pro ně dopadla špatně,“ řekl Deníku v podcastu Ostravské ozvěny předsedá základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina.

Všechny díly podcastu Ostravské ozvěny najdete ZDE.

Není to tak, že by plánovali hromadné výpovědi – i díky poměrně štědrému odstupnému, které bylo vyjednáno v kolektivní smlouvě. Spíše to podle Slaniny berou jako rezervní možnost, kdyby došlo k úplnému krachu huti. „Už dnes jsme se zaměstnaností dost na hraně, ale věřím, že zaměstnanci, kteří jsou největší hybnou sílou hutě a do detailu znají její agregáty, v ní stále jsou a budou schopni huť znovu rozpohybovat,“ řekl Slanina, který k popisu stávající situace použili výstižnou alegorii.

„Stávající situaci Liberty a Tamehu přirovnávám ke dvěma parašutistům padajícím k zemi. A je otázka, který z těch parašutistů bude mít lepší nervy a padák vypustí jako druhý. Problém je, že knipl nemá ani jeden parašutista, ale jsou to pánové Mittal a Gupta, kteří však sedí v letadle,“ řekl Petr Slanina v Ostravských ozvěnách.

Proč Lakšmí Mittal, přestože huť krajanovi Sandžívu Guptovi v roce 2018 prodal, může nadále řídit kunčickou huť jako loutku na provázku? Zaposlouchejte se do dalšího dílu Ostravských ozvěn výše.