VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O lampy se budou starat zase Technické služby

Havířov – Městská společnost Technické služby Havířov opět začíná utužovat svou pozici a rozšiřuje činnost. Nově bude mít na starost veřejné osvětlení, které jí bylo před několika roky odebráno.

28.6.2012 5
SDÍLEJ:

Práce na veřejném osvětlení. Na snímku technik instaluje diodové lampy na Široké ulici v Havířově. Foto: Libor Běčák

Technické služby (TS) se budou starat o kompletní servis veřejného osvětlení na území města, včetně plánované modernizace. Před několika roky byli radní přesvědčeni o tom, že bude pro město výhodnější nechat tuto činnost soukromé firmě, nyní názor změnili.

„Firma, která dosud měla veřejné osvětlení na starost, se ukončení smlouvy vlastně ani moc nebránila. V našich TS máme pracovníky, kteří tuto činnost vykonávají a máme i potřebnou techniku. Budou k nim navíc převedeni pracovníci z magistrátu, kteří se správou veřejného osvětlení zabývají. Výhodou bude také to, že TS mají dispečink s nepřetržitým provozem, který zvládne přijímat i hlášení o poruchách osvětlení. Celý systém tak bude efektivnější," vysvětlil primátor Zdeněk Osmanczyk.

Město má zpracovaný harmonogram průběžné modernizace sítě veřejného osvětlení. Obnova je prováděna tam, kde právě probíhají stavební práce a je výhodné postavit nové sloupy, nebo tam, kde je osvětlení už zastaralé a musí se vyměnit dříve, než v důsledku koroze sloupy spadnou.

„Do veřejného osvětlení investujeme nemalé prostředky. Používáme nejmodernější svítidla a zařízení, které snižují spotřebu elektrické energie. Město je rozděleno do několika lokalit, které mají své spínače. Při údržbě se tak zapíná jen malá oblast," doplnil informace primátorův náměstek Petr Smrček.

Technické služby se kdysi staraly také o veřejnou zeleň. Podobně jako osvětlení však byla tato činnost rozdělena soukromým firmám. „Veřejnou zeleň pod TS převádět nebudeme. To by bylo příliš nákladné, protože původní technika na údržbu zeleně byla rozprodána a musela by se nakupovat nová," doplnil primátor.

"Roční náklady na provoz veřejného osvětlení jsou vyčísleny na 23 milionů korun, z toho je 8,5 milionu korun na elektrickou energii. Na území Havířova je 6483 světelných bodů (počet svítidel) veřejného osvětlení, jeho délka venkovního vedení je bezmála 84 kilometrů, v zemi je vedeno 170 kilometrů. Ve městě je 2018 stožárů do 8 metrů výšky a dalších 2456 stožárů do 6 metrů výšky. Veřejné osvětlení je v průběhu roku v provozu 4200 hodin," uvedla techniká data mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Čtěte také k tématu:
Radnice chtějí šetřit na veřejném osvětlení
LED diody nad ulicemi i v semaforech
V pouličních lucernách by mohly svítit diody
Havířov obnovuje osvětlení

Autor: Libor Běčák

28.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT