VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na místě špinavé kolonie vyrostou výrobní haly

Karviná – Už koncem příštího roku by ve městě mohlo přibýt pracovních míst. Pokud vše půjde podle představ radních, měly by na jaře začít stavební úpravy pozemků na pomezí Karviné a Dolních Marklovic na místě bývalé kolonie Vagónka.

1.7.2012
SDÍLEJ:

Kolonie Vagonka šla v pátek 19. srpna 2011 k zemi.Foto: Tomáš Januszek

Město v minulých dnech získalo peníze na přeměnu zatím nevyužívané plochy po bývalé vyloučené lokalitě, kde ve zdevastovaných vilkách žily romské rodiny. Domky nechalo město loni v létě srovnat se zemí. Už před lety se tam totiž počítalo v malou průmyslovou zónou, takže se jen postupně naplňují plány karvinské radnice.

„Na úpravu území a vybudování infrastruktury jsme získali dotaci 21,3 milionů korun. Předpokládáme investici ve výši 30 milionů korun, proto zbytek musíme zaplatit ze svého. S pracemi bychom tedy mohli začít na jaře příštího roku a po vybudování infrastruktury budeme plochy nabízet podnikatelům," upřesnil primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Nová průmyslová zóna ale nezabere jen prostor po bývalé kolonii, ale i sousední pozemky (asi 2.3 hektaru – pozn. aut.), které radní pro tyto účely vyčlenili už před několika lety. Dokonce uvažovali o vybudování nové silnice, ale kvůli nedostatku peněz z těchto plánů před cca třemi lety.

„Vagónka bude zóna pro malé podnikatele a služby, což je segment, který v nabídce práce v Karviné chybí. Nás především těší, že najednou vyřešíme několik problémů – zbavili jsme se problémové lokality a zároveň budeme mít co nabídnout podnikatelům, kteří, věříme, dají práci především místním lidem ve sféře, kde ji potřebujeme," řekl primátor Tomáš Hanzel.

Jak se lidé bydlící v okolí dívají na to, že budou mít v sousedství výrobní nebo skladové haly?

Podnikatel Michal Szyrocki hned zjišťoval, zda bude město vykupovat okolní domy nebo pozemky. „Byl bych jen rád. Ale i kdyby ne, nemám s tím problém. Aspoň si pronajmu halu a budu mít kde parkovat auta, kterými rozvážím zboží. Momentálně je parkuju přes půl města," řekl Szyrocki.

Na místě špinavé kolonie vyrostou výrobní haly

V Karviné se s pozemky určenými pro podnikání a průmyslovou jakoby roztrhl pověstný pytel. Je tomu přibližně šest týdnů, co zahájila na II. části průmyslové zóny Nové Pole stavět korejská firma GS Caltes a počátkem června oznámili zástupci Moravskoslezského kraje, že na okraji Karviné, v areálu bývalého Dolu Barbora, plánuje kraj v nejbližších letech vybudovat novou průmyslovou zónu za více než miliardu korun.

„Projekt je ale plánován na etapy, a není tedy nutné mít tu finální částku na startu. V současnosti se kraj snaží získat peníze na výstavbu této průmyslové zóny. Další velkou zónu totiž kraj potřebovat bude, protože okolo roku 2015 budou stávající plochy už plné," uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Marian Lebiedzik.

Areál má rozlohu zhruba 100 hektarů a v budoucnu by mohl investorům nabídnout plochu až 70 hektarů. Majitelem pozemků a areálu je společnost RPG, které je prý připravena kraji pozemky odprodat.

„Pro Karvinsko, které je oblastí s vysokou nezaměstnaností, je tento prostor ideální: je na okraji města, nezasahuje do obytné zóny a má dobré dopravní napojení," tvrdí náměstek hejtmana s tím, že kraj považuje tuto zónu za strategickou.

Autor: Tomáš Januszek

1.7.2012
SDÍLEJ:
Děti z MŠ Kosmonautů, ale i z jiných školek v Havířově, dostaly nové stavebnice.
6

Nadační fond městská firmy podpoří projekty občanů

Loni zpívalo v celém okrese Karviná asi 1000 lidí. Na dvou místech v Karviné, v Havířově na náměstí republiky, v Orlové a Petřvaldu u kulturního domu. Snímek je z Karviné, kde se zpívalo na Masarykově náměstí za doprovodu cimbálové muziky Jagár.

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Vichřice v Karviné zničila tenisovou halu a lámala stromy

Silný vítr v pondělí kolem 23. hodiny zničil jednu z nafukovacích sportovních hal u ZŠ Dělnická v Karviné.

Děti střílely ze vzduchové pušky

Orlová – V suterénu ZŠ Školní v Orlové proběhla tradiční soutěž orlovských školáků ve střelbě ze vzduchové (plynové) pušky.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Vítr v Havířově poškodil vánoční strom a zdemoloval prodejní stánek

Silné poryvy větru poškodily kmen vánočního stromu na náměstí TGM v Havířově-Šumbarku. V pondělí odpoledne musel být předčasně skácen.

Hospody definitivně bez cigaret tolik nevadí

Karvinsko Ačkoli více než třiadvacet tisíc lidí podepsaných pod peticemi žádalo o zmírnění tzv. protikuřáckého zákona, ten zůstane stále stejně přísný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT