Postoj Ministerstva financí, které odmítá financovat výstavbu průmyslové zóny Nad Barborou na okraji Karviné, rozčílil některé místní politiky.

A to přesto, že Ministerstvo průmyslu a obchodu a také vládní agentura CzechInvest tuto investici podporují. „Zařadili jsme průmyslovou zónu Nad Barborou do seznamu připravovaných průmyslových zón," potvrdil mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Paták.

Kraj: Zóna je potřebná

Podle náměstka hejtmana a zároveň starosty Petrovic u Karviné Mariana Lebiedzika (ČSSD) je příprava zóny v lokalitě Nad Barborou výhodná z několika pohledů.

„Z hlediska trhu práce, protože na Karvinsku je vysoká míra nezaměstnanosti a tím pádem dostupná pracovní síla. Je tam také dobré dopravní napojení na dálnici, Ostravu, Slovensko i Polsko, navíc jde o plochu, která má jednoho vlastníka, a vyjednávání o případném odkupu by s ním bylo jednodušší než třeba se 40 vlastníky," vysvětlil Lebiedzik.

V dopise z Ministerstva financí, který moravskoslezský hejtman dostal koncem června, stojí, že kvůli omezeným možnostem financování I. etapy průmyslové zóny Nad Barborou nedoporučí. Proč?

Mluvčí Ministerstva financí Ondřej Jakob řekl, že o konkrétních návrzích podpory rozvoje a financování průmyslových zón ze státního rozpočtu rozhodne vláda.

„Materiál předkládá MPO a MF k němu v rámci připomínkového řízení zasílá své podněty," řekl Jakob.

Primátor: Nechápu postoj ministerstva

Zamítavé stanovisko Ministerstva financí k uvolnění peněz na vybudování zóny Nad Barborou rozzlobilo také primátora Karviné.

„Ty peníze přece kraj ušetřil na zóně Nošovice, takže sem patří. Karvinsko je pro vybudování další strategické zóny nanejvýš vhodné: jednak to podpoří zaměstnanost, jednak je Barbora dobře dopravně dostupná a je to dnes jeden z mála využitelných větších brownfieldů," říká karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD).

Podle něj s budováním zóny souhlasí Ministerstvo průmyslu a obchodu a také lidé z agentury CzechInvest vědí, že v kraji bude třeba nabízet další plochy nejpozději po roce 2015, protože se stávající zóny zaplní a investoři zájem mají. „Nechápu tedy postoj Ministerstva financí," říká Hanzel.

Dodal, že město se společně s krajem bude snažit tlačit na vládu, protože takhle si podporu zaměstnanosti ze strany státu opravdu nepředstavuje.

Rozvojová plocha Nad Barborou, kde má vzniknout průmyslová zóna, leží v karvinské části Doly. Její rozloha je přibližně 100 hektarů a kraj už s vlastníkem pozemků, společností RPG, připravil studii proveditelnosti. Podle ní je na realizaci průmyslové zóny potřeba 1,1 miliardy korun, přičemž na I. etapu o rozloze 12 hektarů je potřeba 234 milionů. „Za ně bude připraveno pro investory prvních 12 hektarů a vybudovány veškeré sítě a infrastruktura na celém území," řekl náměstek hejtmana Marian Lebiedzik.

Čtěte také: 
Na místě špinavé kolonie vyrostou výrobní haly
Na okraji Karviné má vyrůst nová průmyslová zóna