V poslední době jich na Karvinsku nezvykle přibývá, což potvrzuje také ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová. „Bohužel je to tak. Dokonce se mnohdy setkáváme i s případy, kdy mladí lidé nedojdou ani do deváté třídy," sdělila Yvona Jungová.
Problém prý často vychází ze společenské situace. Sami mladí lidé prý nemají ani motivaci, aby se na střední školu přihlásili. „Stane se například, že rodiče nepracují a to dítě si řekne, že přece nebude jediné, které by ráno vstávalo, tak se rozhodne ve svém vzdělávání nepokračovat," vysvětlila ředitelka úřadu práce s tím, že v první řadě by měli na děti apelovat rodiče.
Lidé, kteří si tímto způsobem „zkrátí mládí", však často v budoucnu těžko hledají zaměstnání. Těch nabídek pro lidi s kolonkou v životopise „vzdělání: základní" totiž není mnoho. Jen pro ilustraci karvinský úřad práce má v nabídce jen 13 takových míst.
„Je pravda, že uplatnění jen se základní školou je opravdu horší. Zaměstnavatelé se stále častěji dívají na vzdělání a to základní v dnešní době nemusí stačit ani na některé dělnické profese," upozornil vedoucí oddělení zaměstnanosti Úřadu práce Karviná Jan Rychlý.
Jeho slova potvrzuje také Vladislav Sobol, mluvčí společnosti OKD, jednoho z největších zaměstnavatelů v okrese. „Vzhledem k tomu, že používáme nové technologie a stroje, nemůžeme si dovolit přijímat nekvalifikované zaměstnance," sdělil mluvčí OKD.
Učit se, učit se, učit se…
Neúspěšným žadatelům o práci tak na úřadech práce doporučují zkusit střední školu. „I když jim je třeba šestnáct let, tak jim radíme, aby zkusili nějaký učební obor. Bohužel ani rekvalifikační kurzy nejsou všemohoucí, jsou spíše jako doplněk k vystudovanému oboru," zdůraznil Jan Rychlý.
Možnost dodatečně studovat nabízejí mladým lidem na úřadech práce také střední školy v regionu.
„Samozřejmě takovým lidem dáváme šanci si na naší škole vzdělání doplnit, většinou se jedná o obory s výučním listem," informovala Vanda Palowská, ředitelka Střední školy hotelové, obchodní a polygrafické v Českém Těšíně.
Podle ní může být problém v tom, že výchovní poradci na základních školách mnohdy nespolupracují s rodiči a ti se děti pak často ani nesnaží umístit do středních škol. „Dokonce jsme tady měli i případ, kdy u nás chtělo studovat jedno dítě, ale nevědělo, že musí podat přihlášku," řekla Palowská.
Dodatečné vzdělání si mohou mladí lidé doplnit také ve Střední škole Havířov-Prostřední Suchá.
„Samozřejmě přijímáme i starší děti. Některé obory, jako je například pedagogické lyceum, už sice máme plné, nicméně tam, kde ještě máme volná místa, se klidně mohou přihlásit," sdělila zástupkyně ředitele pro provozně-ekonomický úsek Anna Schlauchová.