„Máme samozřejmě nějakou představu, ale obávám se, že s ohledem na aktuální situaci, kdy klesá cena uhlí, budeme rádi, když se nám podaří dohodnout alespoň takové zvýšení mezd, které pokryje inflaci," nechal se slyšet šéf hornických odborů Jaromír Pytlík.

Před třemi dny vypršela v OKD platnost kolektivní smlouvy uzavřené na roky 2010 až 2012, a proto odboráři vyjednávají s vedením společnosti o podmínkách kolektivní smlouvy pro roky 2013 až 2017. „Chystáme novou dlouhodobou kolektivní smlouvu na pět let. Její příprava je časově náročnější, protože vyjednavači mají více práce než obvykle, kdy se domlouvali jen na takzvaných mzdových doložkách na konkrétní rok," řekl bez dalších podrobností mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Jak řekl odborový předák Jaromír Pytlík, gró nové kolektivní smlouvy je již dohodnuto a zbývá jen tzv. mzdová doložka.

„Předpokládáme, že nastavíme základní režim pro rok 2013 a každým rokem pak budeme jednat o navýšení tarifů pro další roky," řekl Pytlík. Termín, kdy by se obě strany mohly shodnout na definitivním znění kolektivní smlouvy, si však odhadnout netroufl.

„Potrvá to nejméně týdny," myslí si odborový šéf. Další schůzka je na pořadu zítra.

Podle něj se ale horníci nemusí obávat o standardní zaměstnanecké benefity v podobě stravy či poukazů na relaxační a sportovní služby.