Jak na zvyšující se sazby zareagují provozovatelé kulturních a sportovních organizací? Ti většinou hlásí, že ceny zůstanou na současné úrovni. „Ceník už je hotový a ceny zůstávají stejné," prohlásil ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení v Havířově Václav Wicher.

Vzhledem k tomu, že příspěvkové sportovní organizace nejsou plátci DPH, týká se jich pouze zvýšení energií. „Samozřejmě se to promítlo do rozpočtu, ale veřejnost to nijak nepocítí," ubezpečil Václav Wicher.

Ceny vstupného nechtějí zvyšovat ani v bohumínském aquacentru. „Změnu DPH budeme řešit z vlastních zdrojů a zvyšování cen energií se nás nedotkne díky dlouhodobým smlouvám na dodávku," vysvětlil vedoucí aquacentra Jaromír Voráč. Návštěvníci se podle jeho slov nemusí obávat ani snížení kvality služeb.

Zvyšovat by se nemělo vstupné ani na krytém bazénu v Orlové. „K navýšení došlo při minulém zvyšování DPH, proto jsme zatím o zvyšování neuvažovali," uvedl mistr krytého bazénu Petr Havlásek.

Vyloučit prý zdražování nelze. „Na druhé straně současné ceny pro tuto orlovskou lokalitu jsou již nastaveny tak, že případné navýšení by se mohlo projevit v poklesu návštěvnosti," zdůraznil Petr Havlásek.

Mírné změny cen vstupného chystají ve STaRS Karviná. „Čekali jsme do poslední chvíle, jak se výše DPH pohne. Navíc se také změnily ceny tepla a vody," sdělil ředitel společnosti Petr Dyszkiewicz.

Od 1. února tak zaplatí návštěvníci sportovišť STaRS více než doposud. „Rozhodně se nebude zdražovat nijak skokově v desítkách procent. Půjde spíše o korunové položky," ubezpečil Dyszkiewicz s tím, že na novém ceníku se v současné době pracuje.

Vyšší DPH by nemělo ovlivnit ani vstupné na kulturní akce a do kin. O zdražování zatím neuvažují v K3 Bohumín. „Dlouhodobě se snažíme ceny udržovat na nejnižší úrovni a větší akce a divadla už máme nasmlouvány tři čtvrtě roku dopředu," řekl ředitel K3 Karel Balcar.

Nelze však odhadnout, zda se nezvýší ceny filmových představení. „DPH bude ovlivňovat dění v celé republice a nevíme, jak na to zareagují filmoví distributoři," dodal Karel Balcar.

Stejné vstupné by měli platit také návštěvníci Městského kulturního střediska Havířov. „Samozřejmě musíme výši DPH zohlednit v nákladech, nicméně se budeme snažit, aby to neovlivnilo výši vstupného," informovala ředitelka střediska Yvona Dlábková.