Situace na trhu práce je nejhorší za několik posledních let. Na Karvinsku je nyní bez práce 21 303 lidí. Je to o 984 více, než na konci prosince a o 1453 více, než před rokem. Míra nezaměstnanosti nyní činí 11,35 procenta.

V průběhu letošního ledna se na pěti pobočkách úřadu práce přihlásilo 2333 uchazečů o zaměstnání. Naopak, z evidence bylo v tomto měsíci vyřazeno 1349 uchazečů, z čehož jen 657 nastoupilo do zaměstnání. Ostatní byli z evidence vyřazení pro nesplnění podmínek.

Z dlouhodobé statistiky vyplývá, že lednový počet uchazečů, pro které se našla práce, je nejnižší od roku 1991. Tento stav přímo souvisí s chudou nabídkou volných pracovních míst. Ke konci ledna bylo v oficiální nabídce pracovních míst na Karvinsku 438 pozic. V přepočtu se o jedno místo ucházelo 49 nezaměstnaných.

Zaměstnavatelé mají v současné době největší zájem o pracovníky ostrahy, obchodní zástupce, řemeslníky, poštovní doručovatele nebo šičky.

Z pěti mikroregionů v okrese je na tom dlouhodobě nejhůře oblast Karviné s obcemi Stonava, Dětmarovice a Petrovice u Karviné. V mikroregionu s 69 999 obyvateli činí míra nezaměstnanosti 12,89 procenta. Následuje mikroregion Orlová s Petřvaldem a Doubravou s 39 326 obyvateli, kde nezaměstnanost činí 11,79 procenta. V mikroregionu Havířov s obcemi Albrechtice, Těrlicko, Horní Suchá a Horní Bludovice, kde žije 93 319 obyvatel, činí míra nezaměstnanosti11,24 procenta. V mikroregionu Český Těšín s obcí Chotěbuz, kde žije 26 310 obyvatel, činí míra nezaměstnanosti 9,08 procenta. Relativně nejlépe je na tom mikroregion Bohumín s obcemi Rychvald a Dolní Lutyně, kde žije 34 121 obyvatel a míra nezaměstnanosti tam činí 8,89 procenta.

„V rámci aktivní politiky zaměstnanosti byl v průběhu ledna podpořen vznik tří nových pracovních míst. V průběhu měsíce bylo do dvou rekvalifikačních kurzů zařazeno 43 účastníků. Nejvíce osob bylo zařazeno do základů obsluhy osobního počítače, kurzu zedníka, základů podnikání. V rámci tzv. zvolené rekvalifikace zahájilo v lednu kurzy 40 osob. Nejvíce jich bylo zaměřeno na svařování, obsluhu elektro a moto vozíku a rozšíření a získání řidičského oprávnění nebo profesního průkazu," informoval ředitel Úřadu práce v Karviné Radek Foldyna.