Dluhy po bývalých nájemnících chtějí poprvé vyzkoušet prodat v Bohumíně. Týká se to sedmnácti případů za více než půl milionu korun, u kterých se pohledávky městu nepodařilo standardními způsoby vymoci.
„Zkusili jsme všechny možnosti k umoření restů těchto bývalých nájemníků. Jedná se o dluhy na nájemném, fakturaci, nákladech na řízení a službách spojených s užíváním bytu. Protože všechny férové nabídky k umoření pohledávek selhaly, rozhodli jsme, že zkusíme nabídnout tyto dluhy k prodeji, celkem jde o 562 442 korun. Všechny jsou pravomocně uznané," sdělila Zuzana Hanušová z bohumínské radnice.
Město se přitom snaží s dlužníky dohodnout. Neplatičům posílají úředníci upomínky nebo pozvánky k osobnímu jednání a do terénu také vyráží městský vymahač, který se snaží dohodnout na splátkovém kalendáři. Pouze v případě, že dlužník nespolupracuje, přichází na řadu soud. Možnosti prodat pohledávky využívá město poprvé.
„Pokud se nám tento způsob osvědčí, pak vytipujeme další dlužníky a jejich pohledávky ve zhruba stejném objemu jako teď zkusíme odprodat specializované firmě, která se zabývá vymáháním nebo odkupem pohledávek," dodala Zuzana Hanušová.
Dlouholeté zkušenosti s prodejem dluhů má Karviná.
Tuto možnost ve městě využívají od roku 2007. „Letos se takhle chystáme navrhnout k odprodeji dluhy ve výši zhruba deset milionů korun. Jedná se o nájmy, služby i penále z prodlení, to bývá mnohonásobně vyšší než samy dluhy," uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Jak zdůraznila, jedná se o staré dluhy většinou deset a více let.
„Je pravda, že se často prodají za méně než polovinu, ale vzhledem k tomu, že se kvůli administrativní a další náročnosti jedná o nevymahatelné dluhy, tak se to i tak vyplatí," dodala Šárka Swiderová. Ostatní města v regionu zatím k podobnému kroku nepřistupují, snaží se vymoci dluhy vlastními prostředky. „Snažíme se s nájemníky domluvit na splátkových kalendářích, specializovaným firmám pohledávky neprodáváme. Pokud nájemník, většinou už vystěhovaný tedy bývalý, nekomunikuje vůbec, dává Městská realitní agentura, která byty v Havířově spravuje, platební příkaz na soud, posledním krokem je pak předání pohledávky exekutorskému úřadu," vysvětlila mluvčí Havířova Eva Wojnarová. Specializovaných firem nevyužívají ani v Orlové. Také tam vymáhají dluhy nájemníků standardní cestou. Pokud dlužník ani po třech upomínkách nesplní povinnost, následuje žaloba s návrhem platebního rozkazu.
„Pokud ani poté dlužník svůj dluh neuhradí, je mu obstaven účet, mzda, důchod nebo i majetek," uvedla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.