Všichni si od toho slibují větší příliv evropských peněz, zvýšení zaměstnanosti v regionu, vyřešení nedostatečného dopravního propojení a společné řešení ekologických problémů.

„Pouze na nás záleží, jestli to bude fungovat," uvedla Andrea Šimurdová, starostka obce Skalité, kde k podpisu došlo.

Iniciátorem smlouvy bylo Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska, jehož výkonný ředitel Václav Laštůvka je přesvědčen, že starostové postupují velmi moudře.

„Získat evropské peníze v dalším programovacím období již nebude tak jednoduché. Tato smlouva otevírá nové možnosti a kontakty, které povedou k využití a předávání zkušeností, ale také vyhledávání nových příležitostí pro čerpání peněz na rozvoj regionu," řekl Laštůvka.

Připomněl, že Těšínské Slezsko je historicky propojeno s Kysucemi tím, že sem ze Slovenska odnepaměti přijížděli horalé za prací, a to nejen do železáren a dolů.

Podle starostky polské obce Istebna Danuty Rabin je nezbytné si ještě před zahájením programovacího období vyjasnit, do kterých projektů půjdou samosprávy společně a připravit se na to.

Starosta Svrčinovce Juraj Strýček hovořil o rozvoji turistiky a služeb.

„Doposud návštěvníci přijíždějí většinou na jeden den. Musíme se snažit o zatraktivnění nabídky tak, aby v regionu zůstali déle a pomohli vytvořit více pracovních míst v oblasti turistiky a návazných služeb," řekl.

Starostové také při jednání přišli na fenomén nové doby. Zatímco oni si rozumějí a rozuměli bez problému, mladá generace se už domlouvá povětšinou jen pomocí jazyka Shakespeare.

„Po -nácti letech, co podepisujeme a realizujeme různé smlouvy o spolupráci zjišťuji, že máme stále co dělat. Naše děti spolu hovoří anglicky a pohádky ve slovenštině naše televize dabují, aby jim všichni rozuměli," řekl Jan Lipner, starosta obce Horní Suchá a místopředseda Rady Sdružení.