Po lékařích a učitelích hrozí nyní stávkou i řidiči autobusů. Šéfové odborových organizací řidičů dopravních společností ČSAD Karviná, Havířov a Frýdek–Místek budou dnes jednat s vedením firmy (všechny tři firmy vlastní jeden majitel – pozn. red.) a na programu mají požadavek řidičů na zvýšení jejich platů.

„Náš návrh je zvýšení mezd řidičů o dvě procenta nad úroveň současné inflace,“ řekl předseda odboru ČSAD Karviná Jiří Lomozik.
Pokud se svým požadavkem neuspějí, jsou připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost a vyjednávat s vedením skrze zprostředkovatele.
„Uvidíme, jak bude probíhat dnešní jednání. Předpokládáme, že si vedení nechá čas na rozmyšlenou, takže dnes se situace určitě definitivně nevyřeší,“ myslí si Lomozik.

Neprozradil, kolik je průměrná mzda řidičů v této firmě, jen upřesnil, že ji zvyšují přesčasy, které řidiči měsíčně odpracují. „Skutečná mzda za práci, kterou má řidič udělat podle smlouvy je tedy nižší a operovat tu s nějakými čísly by tedy bylo zavádějící. Realita je taková, že kdo z řidičů chce víc peněz, musí pracovat nad rámec smlouvy,“ říká šéf karvinský odborářů.

Ředitel divize osobní dopravy všech tří zmíněných dopravních společností Antonín Španěl tvrdí, že jejich řidičům vzrostly v posledním roce mzdy o 10 procent.

Při neúspěchu v jednáních se zaměstnavateli se mohou do stávkové pohotovosti zapojit také řidiči společnosti Connex Morava. „Vyhlášení stávkové pohotovosti u nás podporuje 600 z 1040 řidičů,“ tvrdí předseda jedné ze tří odborových organizací Connexu Morava.