Slavnostního otevření objektu se ujal starosta obce Jan Lipner. „Stavět se začalo loni v červnu, takže budova vyrostla opravdu rychle, a to jsme ještě zaznamenali menší zpoždění kvůli dílčím stavebním úpravám, kdy jsme museli například udělat překládku inženýrských sítí, které nebyly vůbec v plánech zakresleny,“ řekl Lipner.

Celkové náklady byly vyčísleny na necelých čtyřicet milionů korun. Čtvrtinu z této částky platila obec, zbytek financí připlynul z fondů Evropské unie. „Jedná se o další etapu výstavby průmyslové zóny, která by měla být kompletně hotova do roku 2010,“ upozornil na další práce v areálu Lipner. V nové hale bude vyrábět irský investor hlavně různé plastové nádobky pro kosmetické a farmaceutické využití. Začalo se mluvit i o výrobcích pro automobily.

„V okolí, a to nejen v České republice, vyrostlo nebo brzy vyroste několik automobilek. Samozřejmě, že bychom chtěli vyrábět i pro ně,“ přiblížil zástupce výrobce Daniel Golasovský.
V tomto ohledu jsme v jednáních teprve na počátku, kdežto co se týká zakázek pro prvně jmenované obory, máme zajištěn odbyt na německém trhu,“ přiblížil zástupce výrobce Daniel Golasovský, který dodal, že výrobky pro zdravotnictví se zde budou vyrábět až později, a to po zprovoznění tzv. čisté zóny.

Golasovský dále uvedl, že výrobu chtějí investoři spustit už 5. května, čímž překvapil i vedení obce. „Takhle brzy jsme se zahájením výroby určitě nepočítali. Musíme ještě dokončit některé úpravy, ale žádný zásadní problém v tom nevidíme,“ oponoval s úsměvem Lipner.
Vysokotlaké lisy budou převezeny z Německa a jejich montáž zabere mnohem méně času, než se všeobecně očekávalo.

Průmyslová zóna v areálu Dolu František je prvním a vlastně jediným fungujícím brownfieldem, který vznikl v České republice. Oproti klasickým greenfieldům nevznikají výrobní kapacity na zelené louce, ale využívají opuštěné průmyslové aglomerace s hotovou infrastrukturou. „Myslím si, že je moc dobře, že dovedeme využít i starší budovy a nesoustředíme se jen na jejich bourání, čímž ušetříme investice, které lze využít na další smysluplné projekty,“ vysvětlil upřednostnění hnědého řešení před zeleným Lipner.

Obec Horní Suchá se částečně podílí na výstavbě průmyslové části i finančně. Momentálně zaplatila stavbu z vlastních prostředků a čeká, až dostane peníze zpět z fondů EU. Takto se může chovat díky skládce komunálního odpadu, která je na jejím území a z níž má nemalý roční příjem.

Za posledních pět let se snížila nezaměstnanost v obci z pětadvaceti na patnáct procent. „Určitě to není jen naše zásluha, protože faktorů ovlivňující tato čísla je strašně moc. Každopádně nechceme jen sedět na penězích, ale naopak je investujeme tam, kde z nich budou mít lidé užitek, například v získání nového pracovního místa,“ dodal Lipner.