Vyplynulo to z výzkumu, který provedla společnost Factum Invenio v rámci soutěže Město pro byznys vyhlášené časopisem Ekonom.
Karviná se v celkovém pořadí soutěže umístila na posledním, tedy 22. místě. Ale ani další zástupci bývalého okresu Karviná si nevedli lépe. Předposlední v pořadí je Orlová a na třetím místě od konce skončil Český Těšín.

Zatímco krajské město skončilo v žebříčku na čtvrtém místě, optimální podmínky pro podnikání jsou v Opavě. Nejlépe z bývalého okresu je ceněn Havířov, který obsadilv pořadí páté místo, a Bohumín, jenž skončil devátý.

Hodnotících kritérií soutěže bylo šest: podnikatelské prostředí, kvalita lokality, pracovní trh, kvalita veřejné správy, cenové podmínky a průzkum mezi podnikateli.

Přestože se Karviná ani v jednom z hodnotících kritérií nepropadla na dno tabulky, v celkovém hodnocení byla jednoznačně poslední.
Pokud jde o kvalitu podnikatelského prostředí či atraktivnost lokality, nejhůře dopadla v hodnocení Orlová.
„Převážil nedostatek ubytovacích kapacit pro turisty a podnikatele, nedostatečná bytová výstavba, přeplněné čekárny u lékaře, nedostatečné kulturní a

sportovní vyžití a vysoká kriminalita,“ konstatuje se v hodnotící zprávě agentury Bizon&Rose, která soutěž Město pro byznys spoluorganizovala a mediálně propagovala.

Český Těšín zase obsadil poslední příčku v hodnocení pracovního trhu. Podobně jako v případě Kravař, které ovšem skončily celkově desáté, je v Českém Těšíně dostatek volných pracovních míst s nízkým věkem, ovšem průměrně však převažuje dlouhodobá nezaměstnanost. Nejlevněji se žije a podniká v Bohumíně.

„Výrazně podprůměrné jsou ceny stavebních pozemků, poplatky za stánek, za pobyt, kopírování a vstupného do kulturních a společenských zařízení. Ovšem nepoměrně vysoké je zde vodné a stočné,“ píše se v hodnocení projektu Město pro byznys.