Ve středu byly po celý den otevřeny dveře Společenského domu pro ty, kteří stojí před rozhodnutím, kam jít studovat, nebo zda dát přednost řemeslu. Velkou práci odvedli samotní středoškoláci, kteří své školy perfektně prezentovali.

„Už na první akci byl velký ohlas. V říjnu jsme uspořádali v Městské sportovní hale přehlídku technických profesí i s praktickými ukázkami. Nyní ve Společenském domě se sešlo několik desítek středních a učňovských škol. Je to velká pomoc i pro rodiče, protože možnost výběru byla na jednom místě a oni nemuseli objíždět jednotlivá školská zařízení. To, že výklad o studijních oborech prezentovali samotní studenti, vidím také jako přínos. Mladí lidé jsou blíže rozhodujícím se žákům a rodiče si zase mohli povykládat s řediteli nebo učiteli jednotlivých škol,“ řekl ředitel Úřadu práce Karviná Radek Foldyna.

Někteří žáci devátých tříd přišli na prezentaci zcela rozhodnutí o svém budoucím studiu, povolání a spíše se informovali na konkrétní věci ve vybrané škole. Jiní konkrétní představu ještě neměli a rozhodovali se mezi několika směry. Většina svá rozhodnutí o budoucím povolání nejčastěji konzultují s rodiči a kamarády a přiznávají, že to není jednoduché.