„To se pochopitelně lidem, kteří pracují v podzemí, a kde tudíž mají prémie nejvyšší, nelíbí. Dá se předpokládat, že zaměstnavatel bude chtít stanovit nějaký průměr, což ovšem bude pro horníky znamenat snížení odměn,“ vysvětlil šéf hornických odborů Miroslav Syrový.

Situace na šachtách je natolik napjatá, že některé závodní odborové svazy už o situaci informovaly své členy. Na Dole Darkov ve Stonavě dokonce vydali Mimořádný zpravodaj, v němž vyzývají členy odborů, aby nepodepisovali svůj souhlas s provozem tak zvaných nonstopů. Jde o nerovnoměrně rozvržené či nepřetržité pracovní režimy, za které dnes horníci také berou příplatky.

Opět platí, co v případě prémií: zaměstnavatel chce průměr. „V takovém případě však na to někteří zase finančně doplatí a příplatky by měli nižší než v letošním roce. Ovšem pokud se se zaměstnavatelem nedohodnou, nebudou to dělat,“ tvrdí Syrový. Podle něj jsou tyto „tahanice“ tradiční vyjednávací folklor.

Nicméně s ohledem na to, že OKD zatím nemá podepsány dohody s odběrateli, dohodlo se vedení firmy s odboráři na prodloužení platnosti stávající kolektivní smlouvy.

„Současná kolektivní smlouva je v platnosti až do konce března 2009. O platech i dalších podmínkách pro zaměstnance začneme s odboráři jednat v prvních měsících příštího roku,“ uvedl Vladislav Sobol z útvaru komunikace OKD.

Odboráři letos v prvním návrhu požadovali zvýšení platů pro rok 2009 o pět procent. „Firma však navrhla nulu, takže uvidíme. My chceme každopádně vyjednat alespoň něco málo na inflaci,“ řekl odborář Miroslav Syrový.