Od července by tito lidé dostávali pouze existenční minimum ve výši 2020 korun, zatímco momentálně je minimum 3126 korun. Pokud si odpracují nejméně dvacet hodin měsíčně pro obec, či jako dobrovolníci v neziskových organizacích, přilepší si k dvoutisícovému minimu až o patnáct set korun.
Podle úředníků ze sociálních odborů to však může být problém.

„Přiznám se, že tato novela bude pro nás zátěží. Uvažujeme, jak těmto lidem zajistit možnost vykonávat dobrovolnickou práci, protože stávající nabídka na trhu v našem městě není tak velká. Uvažuje se o tom, že bychom je zapojili do úklidových prací. V takovém případě by však za ně město muselo platit pojištění a zajistit jim pracovní a ochranné pomůcky,“ uvedla vedoucí sociálního odboru českotěšínské radnice Uršula Chrástecká. Ta se rovněž obává pracovní morálky těchto lidí. „Bohužel se většinou jedná o kategorii lidí, kteří mají odtažitý vztah k práci. Proto by byl problém je ohlídat a zajistit, aby opravdu svěřenou činnost vykonali,“ dodala Chrástecká. V Českém Těšíně by se tato nová povinnost týkala asi tří stovek lidí.

Náměstek karvinského primátora Dalibor Závacký tvrdí, že ti, kterým by byla práce nabídnuta, a přesto by odmítli, nebudou dostávat po tři měsíce nic. „Jsme připraveni nabídnout lidem práci. Ovšem podle našeho průzkumu z přelomu roku má o veřejnou službu v Karviné zájem asi 180 ze dvou tisíc dnešních příjemců dávek v hmotné nouzi,“ uvedl Závacký.

Skepticky vzhlíží k zaměstnávání této skupiny lidí ředitel Technických služeb v Karviné Josef Mertl. „Zatím si nedokážu představit, na jakém mechanismu by zaměstnávání těchto lidí u technických služeb mohlo fungovat. Občas mi připadá, že v Karviné není jiná organizace, na kterou by byli při činnosti pro město dlouhodobě nezaměstnaní odkazováni,“ vysvětlil Mertl s tím, že v minulosti spolupracovaly technické služby s úřadem práce na různých projektech. „Ty ovšem měly nějakou koncepci, v tomto případě si to zatím nedovedu představit,“ dodal Mertl.

Dávka se od 1. července nebude zkracovat těm, kteří z objektivních důvodů pracovat nemohou, nebo nemusejí – to znamená matkám na rodičovské dovolené do 4 let dítěte, invalidům, starobním důchodcům, nemocným či jinak handicapovaným a dětem do 18 let.

V Orlové byl v reakci na novelu sestaven tým, který řeší, jak bude situace vypadat od července v praxi. „Připravujeme soupis pracovních míst a zvažujeme, v jakých částech města by pro nás práce takových lidí byla největším přínosem,“ řekla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.
V Bohumíně by se veřejná služba týkala asi 150 lidí, vedení města ovšem zatím zvažuje jejich uplatnění. „Zatím žádné konkrétní plány v souvislosti s touto novelou nemáme, zkoumáme možnosti a teprve se rozhodneme, zda ji využijeme či nikoliv,“ říká mluvčí města Lucie Balcarová.