Firma takto přispívá na studium žáků nových oborů na Střední škole techniky a služeb v Karviné-Novém Městě, a to u oboru zámečník a elektrikář.
Zda se tato nabídka nemine účinkem, ředitel školy zatím neví. Více prý bude vědět až poté, co budou znát přesný počet nastupujících studentů pro příští školní rok.

„V těchto dvou oborech bude trochu pozměněn styl výuky, proto budou dostávat tisícikorunu jako přilepšení až ti žáci, kteří na tyto obory letos nastoupí. Letos se nám na ně přihlásilo kolem třiceti žáků, ještě ale nevíme, kolik jich sem opravdu nastoupí. Zatím tedy nemůžeme hovořit o zájmu nebo nezájmu, který vzbudila tisícikorunová nabídka každému studentovi,“ uvedl ředitel Střední školy techniky a služeb v Karviné-Novém Městě Vratislav Kolek.

Podobně motivují žáky na Karvinsku i jiné velké firmy. V Bohumíně je nejsilnější spolupráce Střední školy v Husově ulici se společností ŽDB Group.
„To jsou naši hlavní sponzoři, kteří s námi spolupracují. Vychovávají si tak u nás především truhláře, zajímají se všeobecně o strojírenské obory, elektrikáře apod.,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Halina Stiborová.

Na různá lákadla této firmy podle ní učni slyší. „Zaznamenali jsme nárůst zájmu o obor hutnictví na naší škole. Loni jsme zaplnili třídu do počtu třiceti žáků. Je to určitě zapříčiněno i tím, že ŽDB studentům, kteří se na tento obor přihlásí, nabízejí různé slevy na knihy, proplácejí jim dojíždění, pokud jsou z jiných měst, a jinak zvýhodňují,“ dodala Halina Stiborová.

Účel sponzorských příspěvků učňů je podle mluvčího OKD jasný. „Určitě chceme přilákat mladé lidi k této práci, které vzhledem k rozvoji techniky potřebujeme například k obsluze různých strojů,“ uvedl mluvčí společnosti Vladislav Sobol.

Při zaučování mladých lidí spolupracují OKD i se Střední průmyslovou školou v Karviné. Tam se zaměřují především na přípravu budoucích pracovníků na povrchu. „Tam ovšem nevyplácíme tisícikorunová stipendia studentům. Škole však kompenzujeme její spolupráci formou různých sponzorských darů,“ dodal Sobol.