Jedná se o počty lidí, kteří jsou aktuálně v evidenci úřadu práce, protože úředníkům se daří velkou část nezaměstnaných z evidence každý měsíc vyřazovat. Tisíce lidí tak sice jsou bez práce, ale nejsou vedeny ve statistice.

„Rovněž v květnu probíhala redukce zaměstnanosti u mnohých zaměstnavatelů v okrese, kteří v důsledku ztráty zakázek a odbytu svých výrobků a služeb museli propustit některé své zaměstnance. Nedostatek volných pracovních míst a jejich nepříznivá profesní skladba měly za následek nízký počet vyřazených a umístěných uchazečů. Také v květnu se projevil ve srovnání s předchozími léty nadprůměrný příliv nových uchazečů o zaměstnání, což ovlivnilo koncový stav uchazečů. Ten opět překročil hranici dvaceti tisíc uchazečů a dostal se tak zhruba na úroveň ledna 2008. Od února vzrůstá meziročně míra nezaměstnanosti. V květnu dosahoval její přírůstek 2,18 %. Nadále narůstá podíl dosažitelných uchazečů, který částečně ovlivňuje výši míry nezaměstnanosti. Hromadné propouštění zaměstnanců nahlásili dva zaměstnavatelé z našeho okresu,“ uvedl k aktuální situaci na trhu práce ředitel Úřadu práce Karviná Radek Foldyna.

Při počtu 20 114 uchazečích o zprostředkování práce představuje míra nezaměstnanosti na Karvinsku 14,16 procenta. Z pěti mikroregionů v okrese je nejvyšší nouze o práci v Karviné a nejbližším okolí. Míra nezaměstnanosti tam činí 15,51 procenta. Jen o něco málo lépe na tom je Orlovsko (15,21%), Havířovsko (14,55%), Českotěšínsko (12,54%) a Bohumínsko (12,19%).

V průběhu května se na pobočkách úřadu práce přihlásilo 1 938 nových nezaměstnaných, z nichž 1117 byli muži. Více než 10 propuštěných najednou přišlo ze sedmi firem. Celkem to bylo 130 lidí.

Nejčastěji byli propouštěni lidé z odvětví výroby základních kovů, hutního zpracování, slévárenství a výroby kovových konstrukcí (113), obchodu a oprav a údržby motorových vozidel (87), těžby a dobývání (73) a odvětví administrativních a podpůrných činností (48).

Nejvíce volných pracovních míst je evidováno v profesích zedníci, kameníci, omítkáři (51), lékaři, ordináři, kromě zubních (28), ošetřovatelé, všeobecné zdravotní sestry (21), detektivové a kriminalisté (18) a číšníci a servírky (18).

V průběhu května 2009 bylo zahájeno 7 rekvalifikačních kurzů pro 31 účastníků. Nejvíce osob bylo zařazeno do kurzu opravář hydraulických zařízení, kurzu pracovníka sociální péče se zaměřením na seniory a handicapované a kurzu operátor obráběcích strojů. Do kurzu svařování bylo zařazeno 6 a do kurzu pro řidiče moto a elektrovozíku 5 uchazečů.