Nezakrývají to ani šéfové firem, které ještě před rokem kvetly a zakázky mohly doslova přehazovat vidlemi. Ovšem rok se s rokem sešel a všechno je jinak: lidé šetří a své úspory do staveb a úprav domů v této chvíli nevkládají.

V celém kraji hrozí, že ve stavebnictví o práci může přijít téměř dva tisíce lidí. „Podle nedávného celostátního průzkumu, který si nechal udělat Svaz podnikatelů ve stavebnictví, stavební firmy letos předpokládají snížení objemu zakázek asi o 7 procent. Firmy v kraji na tom budou ještě o něco hůře,“ řekl minulý týden novinářům předseda moravskoslezské rady Svazu podnikatelů ve stavebnictví Pavel Ševčík.

A krize se nevyhýbá ani Karvinsku. „Od začátku roku jsem musel propustit postupně téměř všechny zaměstnance, řádově v desítkách lidí. Zbylo mi asi šest zaměstnanců,“ řekl majitel stavební firmy Vilhan Radomír Vilhan.

Jeho zaměstnanci společnost provádějí topenářské a instalatérské práce. „Zakázky nejsou a nelepší se to. Proto jsem k tomuto kroku musel přistoupit,“ dodal.

Bez zakázek je prý momentálně i českotěšínská stavební firma IRP Dostálek. „Nepropouštíme sice ještě, ale práci pro chlapy nemáme. Tedy práci výdělečnou, na zakázkách. Takže do práce sice chodí, ale věnují se takzvaným nevýdělečným činnostem, jak je údržba strojů a podobně,“ uvedla ekonomická ředitelka firmy Jiřina Dostálková.

Firma má přibližně 50 zaměstnanců. „Prozatím nepropouštíme, situaci zkoušíme řešit a nějaké objednávky sehnat. Snad se to podaří, protože pokud ne, budeme muset propouštět,“ doplnila Dostálková.

Ani budoucnost nevypadá růžově. „Letos ještě problémy nemáme, práce je. Ale obávám se, že příští rok bude hůř. Momentálně máme práci, ale může být hůř,“ upozornila Ľubica Papajová z orlovské stavební firmy Vilikus.

Na pracovní místa ve stavebnictví se navíc vážou i další práce v souvisejících oborech. Nepříznivá situace se samozřejmě týká především výstavby a oprav domů a bytů. Pokles se netýká jen kraje a zdejších firem, ale celé republiky, kde je pokles prací odhadován zhruba o desetinu.