Od června do října pracoval v restauraci i baru luxusního lázeňského hotelu na Rhodosu. Tytéž pocity sdílela jeho kolegyně Jana Sniegoňová, která získávala praktické dovednosti rovněž na tomto řeckém ostrově. „Loni jsem byla na stáži v Německu. V obou zemích jsem získala skvělé zkušenosti, Řecko mne okouzlilo, jsou tam báječní, pohodoví lidé, ráda bych se tam po maturitě vrátila,“ sdělila.

Splnění tohoto přání je reálné, když Jana již dostala nabídku k práci, stejně jako její kolega Václav. Než se však na Rhodos opět vypraví, čeká je zkouška dospělosti na českotěšínské škole, a tak nyní se připravují k maturitě.

Možnosti zahraniční stáže využilo letos více než pět desítek studentů českotěšínské hotelové školy. Konali ji v hotelích a restauracích ve Francii, v Německu a Řecku. Ve Francii a Německu absolvovali dvouměsíční praxi, v Řecku pracovali čtyři měsíce. „Letos jsme mohli poslat do Francie i více žáků, ale přihlásilo se pouze osm zájemců, v Německu bylo přes třicet našich studentů a v Řecku jedenáct,“ vysvětlila zástupkyně ředitele pro praktické vyučování Alena Lacková. „Studenti oboru Hotelnictví a turismus mají povinnou praxi již v prvním ročníku, v druhém jim nabízíme zahraniční stáž, ve 3. ročnících je posíláme do hotelů v tuzemsku, s nimiž spolupracujeme, avšak mohou také do zahraničí,“ dodala.

Škola spolupracuje s hotely na Čeladné, v Luhačovicích a také s hotelem Pupp v Karlových Varech. Hodně mladých lidí však láká zahraniční stáž. Pro současné třeťačky Michaelu Lasotovou a Veroniku Mitrengovou byla praxe ve Francii obrovským přínosem. „Hodně nám to dalo po odborné stránce, navíc pobyt nás inspiroval k tomu, abychom se začaly učit také i francouzštinu,“ shodně konstatovaly. Také studenti, kteří se vrátili z Německa, byli nadmíru spokojeni.

Šárka Świdrová