Datum a místo konání protestu ještě nejsou stanoveny. Podle všeho by se ale mítink měl konat v Havířově a s největší pravděpodobností na náměstí. Organizátorem bude Sdružení hornických odborů.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

„Bohužel, jednání o kolektivní smlouvě pro letošní rok skončilo na mrtvém bodě. Odborová organizace Rekultivací předložila svůj poslední návrh vedení firmy už před několika dny a zatím na něj nedostala žádnou odpověď. Zaměstnanci teď nemají žádné jistoty. Vedení firmy vyhotovilo mzdový předpis, podle kterého jsou platy na úrovni zhruba dvou třetin loňských platů. Vedle finančních podmínek budou odboráři bojovat i za své právo shromažďovat se, které jim bylo ze strany firmy také upřeno. Samozřejmě, pokud by se v nejbližších dnech vedení společnosti vrátilo k jednání, je možné od demonstrace ustoupit a dále jednat. Zatím zjišťujeme volný termín a místo, kde by se shromáždění mohlo konat. Optimálním a dobře dostupným místem z regionu by měl být Havířov,“ řekl v pátek odborový předák Miroslav Syrový.

Ve společnosti OKD, Rekultivace nyní působí dvě odborové organizace. Ta původní o kolektivní smlouvu bojuje už několik měsíců. Druhá, která na přelomu roku přešla s částí zaměstnanců ze společnosti OKD, Doprava sice kolektivní smlouvu zavřenou měla, ale mzdový dodatek platil jen do konce března.

Vedení společnosti OKD, Rekultivace trvá na tom, že platy zaměstnanců nemohou zůstat v takové výši, v jaké nyní jsou. Argumentuje tím, že jsou neúměrné.

„Část zaměstnanců v loňském roce díky různým odměnám a bonusům dočasně dosáhla na extrémně nadprůměrné příjmy, které by výrazně překračovaly úroveň mezd v odvětví i v mnohem lepší ekonomické situaci, než kterou zažíváme dnes. Naším jednoznačným cílem je udržení zaměstnanosti a nastavení férových a motivujících mezd, které budou odpovídat ekonomické realitě i průměrným mzdám v oboru. Alespoň jedna strana vyjednávání musí zůstat zodpovědná. Máme zodpovědnost za zhruba 320 zaměstnanců a nechceme prodlužovat fronty na úřadech práce. Dohodu odmítá pouze jedna ze dvou odborových organizací,“ uvedl mluvčí společnosti Petr Jonák.