VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce v černouhelných dolech je nyní bezpečnější

Ostravsko - Důlní společnost OKD vydala aktuální zprávu, podle které se zesílenými preventivními opatřeními podařilo snížit počet pracovních úrazů při těžbě uhlí.

18.10.2010 3
SDÍLEJ:

Bezpečnostní zrcadlo připomíná zásady bezpečné práce každému horníkovi před sfáráním do dolu.Foto: OKD

Důlní i povrchoví zaměstnanci společnosti OKD i dodavatelských firem jsou motivováni k bezpečné práci tradičními i netradičními prostředky. Snižování počtu pracovních úrazů se vyplácí zaměstnavateli i zaměstnancům.

Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola se letos stalo o 25 procent úrazů méně, než ve stejném období loňského roku. Zatímco loni se stalo 256 úrazů, letos jen 190. Nejednalo se přitom jen o pracovníky společnosti OKD, ale také ostatních firem, které v rámci těžby na dolech pracují. Smrtelné úrazy byly loni tři, letos dva, a to u dodavatelských firem.

„Mimořádný důraz vedení společnosti OKD na prevenci a miliardové investice do nových těžebních technologií i ochranných pomůcek přinášejí své ovoce. Počet registrovaných úrazů zaměstnanců OKD a pracovníků dodavatelských organizací se za prvních devět letošních měsíců meziročně snížil o 25 procent. Úrazová četnost klesla zhruba o 27 procent na 8,08. Nejčastější příčinou úrazů je již dlouhodobě špatně či nedostatečně odhadnuté riziko či porušení pracovní kázně. Proto se snažíme lidem ještě více vštěpovat, že pod zemí jsou zodpovědni za zdraví své i svých kolegů,“ informoval mluvčí Sobol.

Společnost OKD má z dlouhodobých statistik vypočítáno, že nejrizikovějším měsícem je září. Letos tento měsíc vyhlásila měsícem bezpečnosti práce.

„Letošní klíčové ukazatele v oblasti bezpečnosti jsou velmi příznivé, ale nesmíme polevit. Po mimořádných investicích nyní musíme pokračovat ve vyhledávání možných nebezpečí, abychom mohli pracovat na stále účinnějších bezpečnostních a hygienických opatřeních,“ uvedl provozní ředitel OKD Leo Bayer.

Výrazné snížení pracovní úrazovosti je připisováno miliardovým investicím do moderních technologií, které snižují podíl přímé lidské práce a také zaváděním nových ochranných pomůcek. Zaměstnanci jsou navíc motivováni k tomu, aby se pracovním úrazům zdaleka vyhýbali. Mimo jiné soutěží o osobní automobil.

„Bezpečnost práce v OKD určitě ovlivnilo dokončení modernizace těžebních technologií, do čehož jsme od roku 2008 investovali kolem 9 miliard korun. Současně to byla kompletní obměna ochranných a technických pomůcek horníků za více než 0,5 miliardy korun, což byla největší novodobá investice do tohoto oboru v rámci všech firem ČR. Zaměstnanci dostali novou pracovní obuv, fáračky, sebezáchranné přístroje, osobní svítilny, košile a trika s reflexními znaky, detektory nebezpečných plynů a další pomůcky a vybavení. Vedle soutěž o automobil získávají nejlepší kolektivy desetitisícové částky v soutěži o bezpečné pracoviště,“ doplnil Sobol.

Čtěte také:

Horníky před úrazy varují zrcadla

Zlepšovatelství se vrací, OKD k tomu lidi motivuje

Autor: Libor Běčák

18.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT