Druhé místo obsadil českobudějovický Hotel Budweis, který byl přestaven z chátrajícího mlýnu a třetí skončil DinoPark Ostrava, tedy další areál bývalého dolu na Karvinsku.

Nejlepší Brownfield byl oceněn ve středu během slavnostního vyhlašování výsledků soutěže Podnikatelská nemovitost, kterou již po desáté uspořádaly agentura CzechInvest, Ministerstvo průmyslu a obchodu a sdružení AFI.

Průmyslová zóna vznikla v Horní Suché v areálu dolu, který nesl v minulosti jméno Prezident Gottwald a před ukončením těžby se vrátil k původnímu názvu Důl František.

V socialistické éře, kdy platilo přísloví Já jsem horník a kdo je víc, zde pracovalo více než tři a půl tisíce havířů. Po rekonstrukci několika hal a dalších objektů zde momentálně našlo zaměstnání okolo tří set lidí.

„Když v roce 1999 vyjel na povrch poslední vozík uhlí, byla to pro obec se čtyřmi a půl tisíci obyvateli citelná ztráta. Myšlenka vybudovat ve vysloužilém areálu brownfield mě napadla poměrně brzy, ale moc příznivců jsme zpočátku neměli. Nyní je vidět, že jsme šli správným směrem. Osobně jsem přesvědčen, že budování brownfieldů má své opodstatnění, protože bychom neměli jen bourat a stavět nové budovy,“ upozornil starosta Horní Suché Jan Lipner.

Radnice Horní Suché využila na revitalizaci průmyslové zóny státní i evropské dotace. V nové lehké hale našel prostory irský investor, který zde zřídil linku na výrobu plastových výrobků sloužících ve farmacii a drogerii. Bývalá administrativní budova dnes po rekonstrukci slouží jako podnikatelský inkubátor.

Dalším zástupcem Karvinska v soutěži je DinoPark Ostrava, který vyrostl na území zničeného těžbou nedaleko bývalého dolu Doubrava. Zregenerované území šachty o rozloze 35 hektarů slouží jako zábavní a naučný park s dinosauří tématikou. Za sezonu sem přijde okolo 180 tisíc návštěvníků.