„Jedná se o linku, na které se vyrábí nové PET lahve, a to z recyklovaného materiálu, který získáváme ze starých lahví. Názorně to dokazuje, že PET lahve vůbec nejsou takovou ekologickou hrozbou, jak je mnohdy prezentováno,“ řekl šéf jedné z největších evropských firem zabývajících se výrobou plastových obalů pro potravinářství.

Nejedná se ale o zcela nová pracovní místa, jelikož jde v podstatě o přestěhování výroby z Bohumína, kde firma neměla vyhovují prostory. V Horní Suché je získala díky rekonstrukci poslední haly, která jako jedna z mála nebyla zcela zdemolována.

Slavnostnímu zahájení výroby předcházela v Kulturním domě odborná konference na téma Brownfields úspěšně regenerované soukromým kapitálem. Diskutující zde předávali své zkušenosti s opětovným zaváděním provozů ve starých areálech po těžbě nebo průmyslu.

"Také letošní ročník konference jsme zaměřili na úspěšné a připravované projekty. Zónu František jsme nezvolili náhodou, jelikož v tomto areálu bývalé šachty dnes podniká třicet firem a práci zde našlo tři sta padesát lidí. Vloni zóna František zvítězila v soutěži Podnikatelská nemovitost roku v kategorii Brownfield roku a patří k úspěšným projektům hrazeným z veřejných peněz,“ uvedla ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková.

Na konferenci se ale tentokráte mluvilo především o úspěšných realizacích soukromých. Příkladem úspěšné regenerace brownfieldu díky soukromým investorům je třeba Dinopark v Doubravě, vidět jsou už změny na ostravské Karolině a chystá se velký projekt pro Dolní oblast Vítkovic.