V Indianapolisu, hlavním městě státu Indiana v USA, začala Technická konference Evropské federace kominických mistrů, na které jsou zastoupení také čeští mistři kominického řemesla. Za oceán vyrazil také prezident Společenstva kominíků České republiky Emil Morávek z Českého Těšína.

Kominíci z celé Evropy si vůbec poprvé dali dostaveníčko „za velkou louží“. „Spojené státy americké jsou přidruženým členem naší federace, sbírají zkušenosti. Kominická tradice tam nikdy nebyla. Již několikrát nás zvali a nabízeli uspořádání konference nebo kongresu,“ prozradil před odletem Emil Morávek, který je šéfem českého kominického cechu již sedmnáctým rokem.

Na konferenci se bude mimo jiné jednat o tvorbě evropských norem pro komíny, technických předpisů. „Chceme je sjednotit v celé Evropě,“ uvedl prezident českých kominíků, přestože to prý není snadné. „Záleží, jaké je klima v dané zemi. Snažíme se vytvořit takový předpis, který by stanovil minimální požadavky, a každý stát si to může zpřísnit, ale nesmí zmírnit,“ doplnil Morávek.

Tradice řemesla

Kominické řemeslo má svoje tradice, avšak v posledních dvou desítkách let o něj nebyl velký zájem. Jediné učiliště existovalo v Praze.
Nyní se situace mění, a je zcela odlišná, zájem u mladých lidí je obrovský a doslova nastal boom. Učilišť přibývá a od nového školního roku začne výuka v oboru kominík také v rámci Střední odborné školy v Havířově-Šumbarku. Další budou otevřeny v Brně, Olomouci, Prostějově, Pardubicích, Českých Budějovicích.

EMILIE ŚWIDROVÁ