„Úlet“ v podobě jiné barvy fasády, chybějící obklady a podobné věci se občas „podaří“ stavitelům v rozporu s projektem, který schválil městský architekt a povolil stavební úřad.
Naprosto jinou barvu fasády nyní řeší v Českém Těšíně, kdy majitel domu v centru města natřel objekt růžovou barvou. „Místo dohodnutého nátěru v kávovém odstínu. S majitelem domu na Hlavní třídě to teď řešíme tak, aby dům zapadal do okolí,“ řekl Rostislav Klimánek, vedoucí odboru územního rozvoje na českotěšínské radnici.
Stavebník to podle něj udělal svévolně a v rozporu se schválenou projektovou dokumentací. „Vymlouval se, že byl nemocný, ukázku barvy mu donesli dělníci ukázat domů, a tam se mu zdála normální,“ popisuje Klimánek.
Majitel domu na jedné z hlavních ulic města, Lubomír Kolondra, to ale vidí jinak. „Původní nátěr jsem dal růžový, ale jen jako provizorní, než se budova opraví. To aby provizorní fasáda nehyzdila ulici, než opravu dokončíme a dům dostane definitivní barvu. Ta by měla být hnědočervená, už podle projektu,“ hájí se Kolondra.
Nevhodnou barvu domu řešili v Českém Těšíně už i před několika lety, kdy čerstvě natřený hotel Piast tehdy ostře žlutý také bil do očí. Své ale udělaly slunce a déšť. „Dnes už to není tak ostré, budova je díky prachu mnohem méně nepříjemná,“ popsal Klimánek.
Problémy občas mívají i v dalších městech, nejedná se ale o nic závažného. Do akce vyrážejí nejen úředníci stavebních úřadů, ale i památkáři, kteří zejména v historických centrech napjatě hlídají, aby dům nejen ladil s okolím, ale také byla zachována jeho historická hodnota.
A někde potíže nemají vůbec. „Z poslední doby na stavebním úřadu neměli nic podobného,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.