VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec hutníků v Bohumíně?

Bohumín – Letošní Vánoce budou pro řadu rodin, které dlouhá léta žily z peněz, které některý z členů rodiny vydělal v bohumínských železárnách, smutnější než jindy. Nebo atmosféra možná nebude tak uvolněná.

17.11.2011 4
SDÍLEJ:

Železárny a drátovny Bohumín. Foto z výrobyFoto: Tomáš Januszek

Největší zaměstnavatel ve městě – 126 let fungující Železárny a drátovny Bohumín – nemá jasnou budoucnost a část jejích zaměstnanců neví, co je čeká, za měsíc, v lednu, za půl roku…

Jisté je jedno: k 1. lednu 2012 se společnost ŽDB rozdělí na tři samostatné akciové společnosti - Viadrus, Drátovenství a Energetika. „Nikdo dnes ale není schopen říct, v jaké podobě a zda vůbec značka ŽDB přežije do budoucna," prozradil dlouholetý šéf podnikových odborů Jiří Jaškovský.

Ze strany vedení ŽDB panuje na informace o nové struktuře, a případných personálních opatřeních totální informační embargo. Firma má okleštěné vedení a spravují ji přímo akcionáři – Karel Komárek starší a jeho dcera Jitka Komárková. V Bohumíně pracuje několik „jejich“ lidí, kteří však mají zákaz s médii cokoli ohledně ŽDB probírat anebo komentovat. „Nezlobte se, ale máme příkaz k ničemu se nevyjadřovat,“ sdělila redakci po telefonu asistentka představenstva Kateřina Seberová.

Nikdo neví, co bude

„Je to katastrofa, co se tam děje. Včera dostali výpověď tři moji kamarádi,“ prozradil minulý týden redaktorovi Karvinska Lumír Bečica z Bohumína.

Se znepokojením sleduje vývoj v železárnách také bohumínský starosta Petr Vícha. „Je to hrůza. Všechny informace máme pouze od odborářů, vedení firmy s městem nekomunikuje. Pokud se v železárnách skutečně bude hromadně propouštět, bude to mít samozřejmě širší dopad než jen přímo na Bohumín,“ tvrdí Petr Vícha. Bezpochyby má pravdu: železárny totiž dávají obživu nejen Bohumínským, ale také lidem z okolních obcí i velké Ostravy.

Obavy z budoucnosti železáren trápí i mnohé tamní zaměstnance. Ředitel Úřadu práce v Karviné Radek Foldyna od jednoho z nich dostal e-mail, ve kterém jej dotyčný žádám, aby se úřad situací zabýval a na veřejnost se prostřednictvím médií dostávaly pravdivé informace o dění v ŽDB.

„Doposud jsme žádné hlášení o hromadném propouštění nedostali. V úterý mám la schůzku s personálním ředitelem, takže se možná něco dozvím,“ řekl Foldyna.

Odbory se nechtějí vdát

V ŽDB trvá už od konce října stávková pohotovost, kterou odbory vyhlásily kvůli neplnění kolektivní smlouvy pro letošní rok. Podnik nevyplatil lidem slíbenou část mezd. Podle odborářů je ale tato záležitost v řešení, tento týden by lidé měli dostat peníze na své účty. Odborům ale vadí, že z organizačních důvodů dostalo v posledních týdnech výpovědi asi 200 zaměstnanců. Podnik měl dosud zhruba 2400 pracovníků.

Navíc: už příští týden končí provoz válcovny. „O rozhodnutí zavřít válcovnu nás akcionáři informovali začátkem minulého měsíce. Pracovalo tam zhruba 160 lidí, ale byla představa, že až dvě třetiny z nich najdou zaměstnání v ŽDB. Teď to už tak nevypadá," řekl Jaškovský. Někteří zaměstnanci ještě budou ve válcovně do konce ledna pracovat a například demontují stroje tak, aby zůstala jen prázdná hala. Výpovědi už dostalo také zhruba 80 zaměstnanců závodu Bostroj, který vznikl letos. Firma zřejmě přejde pod křídla společnosti Bonatrans.

Odboráři v příštích dnech svolají mimořádnou konferenci, která rozhodne o dalším uspořádání odborů po rozdělení firmy, i o tom, zda bude stávková pohotovost ve firmě pokračovat. „Měl by přijet i předseda našeho odborového svazu, takže hledáme vhodný termín,“ dodal Jaškovský.

Autor: Tomáš Januszek

17.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT