Odboráři navíc dostali příslib, že ne všichni zaměstnanci, kteří v poslední době dostali výpovědi, opravdu ztratí práci. Řekl to odborový předák ŽDB Jiří Jaškovský.

Právě neplnění letošní kolektivní smlouvy bylo na konci října důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti. Vedení firmy s médii nekomunikuje.

Výpovědi se v posledních týdnech týkaly zhruba dvou set lidí. „Nyní se jedná zhruba s osmdesáti zaměstnanci Bostroje, což je nový závod, který přechází pod Bonatrans. Zaměstnancům už se nabízejí nové pracovní smlouvy, takže ti lidé by vůbec nemuseli přijít o práci,“ řekl odborář.

Společnost Bonatrans není součástí ŽDB Group.

Výpovědi dále dostali pracovníci válcovny, která tento týden ukončila výrobu. I pro některé z nich se ale možná najde práce.

„Hledá se pro ně uplatnění v rámci firmy, ale je předběžné hovořit, kolika lidí by se to mohlo týkat,“ řekl Jaškovský.

Vedení firmy tento měsíc oznámilo odborářům, že se ŽDB Group od 1. ledna rozdělí na několik samostatných společností.

Za akcionáře se čtvrtečního jednání odborářů zúčastnil Karel Komárek st. K situaci ve firmě se odmítl vyjádřit. „To jsou interní věci. Opravdu nemám zájem komunikovat s médii,“ řekl.

Starosta Bohumína Petr Vícha řekl, že ve městě je jedenáctiprocentní nezaměstnanost, takže je dobré každé pracovní místo. „Věřím, že podnik, byť rozdělený na několik samostatných společností, bude velmi dobře prosperovat,“ řekl Vícha.

Konec organizačních změn potvrdil s odvoláním na akcionáře také odborový šéf Jaškovský. „Z úst pana Komárka jsme slyšeli, že k dalším organizačním změnám by už nemělo dojít. To znamená, že počty zaměstnanců budoucích akciových společností by měly být stabilizované,“ řekl.

Odboráři zatím nevědí, jaká je budoucnost značky ŽDB Group. „Byli jsme ujištěni, že do likvidace zřejmě nepůjde, ale v jaké podobě dál bude, to je ještě nejasné,“ dodal Jaškovský.

Odboráři se nyní soustředí na vyjednávání o kolektivní smlouvě na příští rok, čeká je sedmé kolo.

„Pro nás je směrodatné uzavřít kolektivní smlouvu na rok 2012. Bude přecházet i na nové subjekty, které budou vznikat. Zaměstnanci tak nemusí vůbec poznat, že k nějaké strukturální změně došlo,“ řekl odborový předák.

Podle něj už panuje shoda ve spoustě bodů, které byly v rozporu. „Zbývá celkový nárůst mezd a některé další věci. Myslím si, že jsme schopni se domluvit, aby kolektivní smlouva platila od 1. ledna,“ řekl Jaškovský.