„Je to jasný příklad nekalé soutěže. Zastupitelé, kteří sami automaty provozují, se tímto krokem jednoznačně a veřejně zbavují možné konkurence a vedení města je v tom ještě podporuje,“ řekl jeden z nespokojených provozovatelů restaurace, který se cítí být tímto krokem jednoznačně diskriminován.

Pravdou je, že připravená vyhláška je hodně kontroverzní. Omezuje velkou měrou provozní dobu, což není jablkem sváru, ale hlavně říká, že automaty smí provozovat pouze ty podniky, ve kterých už jsou nyní nainstalovány. Tím upřednostňuje současné provozovny a podnikatele a ostatní staví na druhou kolej.

„Kdyby město automaty úplně zakázalo, tak jak se tomu stalo v Bohumíně, neřekneme ani slovo, protože je to pro všechny stejné. Ale aby se upřednostňovala jedna kasta lidí, to není dobré, protože se jedná očividně o nekalé praktiky. Jestli radní a potažmo zastupitelé vyhlášku přijmou, budeme zvažovat i podání žaloby,“ dodal.

Právě možná konkurence podnikatelů z Bohumína se nelíbila některým havířovským provozovatelům heren. Ti vyvinuli tlak na přijetí vyhlášky, která jim zajistí nezvyšování konkurence. Na podobě omezení se dohodly politické kluby a o vyhlášce bude jednat ve středu rada. Zastupitelé by měli tento bod projednat a popřípadě odsouhlasit začátkem listopadu.

Někteří členové vedení města si nebyli jisti, jestli je tato vyhláška v souladu se zákonem a vyžádali si vyjádření ministerstva vnitra. „Ministerstvo potvrdilo, že je tato vyhláška v pořádku a město jí může přijmout,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.

„Nebylo by poprvé, co ministerstvo tvrdí, že je něco v pořádku, ale soud pak může rozhodnout zcela jinak. Záleží z jakého pohledu se na problém podívá a jaký právní výklad bude použit,“ dodali nespokojení živnostníci.