Zákazníkům v různých segmentech dodala 1326 automobilů, což je více než v letech předchozích. „Tento počet je potvrzením trendu postupného zvětšování objemu produkce. Pro letošní rok Tatra Trucks plánuje další navýšení výroby, pokud se záměr zdaří, dostane se na rekordní čísla v novodobé historii,“ poznamenal Andrej Čírtek.

Tiskový mluvčí doplnil, že Tatra Trucks dlouhodobě rozvíjí svou produkci pro všechna odvětví, kde se uplatňují plněpohonné střední a těžké nákladní automobily, a to pro civilní i obranný sektor. Největší část z celkem 1326 dodaných nákladních automobilů za minulý rok putovala na tuzemský trh. Necelou polovinu z celkové produkce tvořila vozidla pro civilní segmenty, jako jsou stavebnictví, těžební průmysl, komunální služby, zemědělství a podobně, a také pro zákazníky v oblasti hasičských a záchranných složek.

Nové parkoviště na Hranečníku rozšíří kapacity stávajícího parkoviště, Ostrava, 1. 2. 2023
Bude zdarma? Na okraji Ostravy se brzy otevře nové záchytné parkoviště

Mírně převážila produkce nákladních vozů pro obranný segment, především vzhledem k mezinárodní bezpečnostní situaci a potřebám české armády. Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Tatra Trucks Pavel Lazar uvedl, že k největším zakázkám v loňském roce patřily ty, jež spadají do obranného a záchranářského sektoru. „Šlo hlavně o logistická vozidla na přepravu nákladů a osob pro českou a belgickou armádu, ale také například hasičské speciály pro německý trh,“ upřesnil Pavel Lazar.

Průlomový projekt

Tatra Trucks v minulém roce začala ve spolupráci se společností DAF Trucks a dalším kopřivnickým podnikem Tatra Defence Vehicle (TDV) dodávat automobily v rámci objednávky na téměř 900 logistických vozidel pro belgickou armádu. Belgická zakázka představuje pro Tatra Trucks i TDV průlomový projekt - je to poprvé, kdy se v tak velkém měřítku její výrobky prosadily na území západoevropských členů NATO, kde je silná konkurence místních výrobců.

V druhé polovině roku 2022 automobilka měla rovněž velmi důležité objednávky na téměř tři stovky přepravních automobilů Tatra pro českou armádu, které Ministerstvo obrany ČR objednalo prostřednictvím urgentního způsobu zadání v souvislosti se zhoršenou bezpečností situací. Významné z hlediska pronikání na západoevropské trhy jsou i zakázky na hasičské speciály určené pro Německo.

Policie v noci na 7. listopadu 2022 zdvojnásobila odbavovací kapacitu hraničního přechodu mezi Českem s Slovenskem Břeclav-Kúty na dálnici D2. Opatření má zkrátit kolony kamionů na vjezdu do republiky.
Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí. Policisté ale zůstanou na hlídkách

V minulém roce automobilka splnila dodávku 46 hasičských vozidel Tatra s nástavbami od českého výrobce THT Polička pro hasičské jednotky spolkové země Braniborsko. Loni také zahájila ve spolupráci s firmou Rosenbauer výrobu 77 hasičských automobilů Tatra pro německý Bundeswehr. Dodávky těchto vozidel budou pokračovat i letos.