Amá být hůře. Ceny ropy rostou, v Libyi, zmítané krvavými nepokoji, klesá těžba, projevuje se nejistota na trzích. Ekonomové předpovídají, že v průběhu následujících dvou týdnů se cena benzinu zvýší ještě zhruba o korunu za litr.

U ostravských pump se poslední únorový pátek ceny naturalu lišily skoro o dvě koruny za litr. Zatímco Shell v Novinářské prodával natural za 34,50 koruny a nedaleké OMV za 34,40, Lukoil i Sun měly u naturalu cenovku 32,70 koruny.

„Člověk si zvykne. Nic jiného mu ani nezbývá. Je ale pravda, že ten rozdíl třeba ještě s předloňským létem je už hodně citelný. Tenkrát jsem načepoval do auta za tisíc korun čtyřicet litrů. Když přijedu k pumpě teď, tak mi stejné peníze nestačí ani na třicet litrů,“ odpověděl řidič, který včera tankoval benzin u pumpy Tesco v Novinářské ulici. „Pumpy většinou střídám, ale tady k té jezdím nejčastěji. Dneska tu měli natural za 32,30 a korunu na litr slevu, protože jsem udělal velký nákup v obchodě,“ dodal oslovený majitel škodovky.

Další motorista, který tankoval u pumpy v okrajové části města, už neskrýval rozčarování. „Jsou to prevíti. Pro zdražování najdou vždycky výmluvu. Někdy to je hurikán nad Atlantikem, jindy politické nepokoje v zemích, které těží ropu. A třeba to, že pumpaři zvyšují před létem, kdy lidé jezdí na dovolenou a tankují do svých aut více pohonných hmot, už se bere jako samozřejmost,“ zaláteřil si asi padesátník a nasedl do fabie.
Pokud vydrží vysoké ceny pohonných hmot až do léta, prodraží se mnoha lidem, kteří jezdí k moři auty, výrazně i náklady na cestu.

„Předloni jsem byl v Itálii. Najezdil jsem kolem tří tisíc kilometrů. Tenkrát stál litr naturalu kolem osmadvaceti korun. Na benzinu jsem zaplatil necelých šest tisíc. Teď by mě cesta vyšla podle hrubých odhadů o patnáct stovek dráž. Také některé cestovky už oznámily, že kvůli vysokým cenám ropy zdraží zájezdy. „K plošnému zdražení zájezdů ale v tomto okamžiku zatím nedojde. Prioritou je nyní zdárný prodej zájezdů na první chvíli, takzvaného First minute, který by narušilo. Případné úvahy o plošném zdražení zájezdů by přišly na pořad až v případě, kdyby zdražování ropy pokračovalo,“ dodal mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Čtěte také: Stát vydělává stamiliony korun na neexistujícím benzínu

GLOSA: Já tankuju vždy za pětistovku…

Hodně motoristů v posledních dnech pokukuje s obavami po cenovkách u benzinových pump a někteří asi i přepočítávají, kolik budou muset při příštím tankování připlatit.

„Když si člověk uvědomí, že za kilo (stovka) nekoupí ani tři litry benzinu, tak to už je fakt dost husté. Jezdit ale budu dál a ani si netroufám říct, kolik by musel benzin stát, abych auto nechal válet v garáži. Proto jsem si je nekupoval,“ odpověděl mi kamarád Jura, když jsme zdražování benzinu probírali v naší oblíbené hospůdce.

Štefan, další známý u našeho stolu, se zatvářil trochu důležitěji, a po krátké pauzičce se zapojil do diskuse. „Roste cena ropy Brent, bijí se v té Libyi, oslabuje koruna. To je pak jasné, že benzin musí být dražší,“ pronesl důležitě a ještě se na nás podíval trochu spatra.

Pohotový Jura jej ale brzy vrátil na zem. „Tos slyšel v televizi, nebo rádiu? A neříkali tam ještě, že Ferda mravenec s kamarády položili stéblo někde kolem ropovodu Družba,“ shodil krátce a úderně svého předřečníka Jura.

Protože jsou ale jinak kamarádi a Štefan se zatvářil až moc přepadle a uraženě, poklepal jej Jura kamarádsky po rameni a přidal na usmířenou a k pobavení i odpověď motoristy, kterého se v televizní anketě zeptali, co říká dalšímu zdražování benzinu? Místo očekávaného lamentování se majiteýl staré škodovky stodvacítky prý zatvářil důležitě a pronesl: „Mně to nijak nevadí, já tankuju vždycky za pětistovku.“