Zastupitelstvo Bohumína v pondělí 15. dubna na svém zasedání souhlasilo s ukončením původní koncesní smlouvy, kterou Bohumín s ČEZ Teplárenskou uzavřel v roce 2007 s platností od roku 2010. Nová dlouhodobá dohoda by měla městu zaručit spolehlivou a cenově výhodnou dodávku tepla.

Karviná, doprava po uzavření kovonského mostu. 15. dubna 2024.
VIDEO: Karviná po uzavření mostu. Řidiči a nervy v kolonách, město radí obchvat

„Elektrárna přechází na dva alternativní zdroje energie, biomasu a plyn, což zvyšuje jistotu dodávek v případě, že by došlo k problémům s jedním zdrojem. Použitím obou zdrojů může systém současně reagovat i na změny trhu a vyrovnat se lépe s cenovými výkyvy,“ konstatoval starosta Petr Vícha s tím, že město stále považuje systém centrálního zásobování teplem za rozumný a hospodárný.

Bohumín se s ČEZ Teplárenskou dohodl, že od začátku roku 2025 bude mít možnost vybrat si ze tří alternativ pro stanovení ceny za teplo, aby svým obyvatelům i městským institucím zajistil nejnižší platby. „Můžeme se buď držet ceny Energetického regulačního úřadu, nebo si můžeme zvolit cenové podmínky vycházející z dosavadní koncesní smlouvy, případně ještě využít alternativního plynového vzorce pro výpočet ceny. Vždy před začátkem každého nového roku dojedná náš BM servis s ČEZ Teplárenskou nejekonomičtější variantu,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Nadstandardní výběr

Vedení města označuje výběr ze tří cenových variant za nadstandardní. „Jde jednoznačně o pozitivní vývoj a zlepšení současného stavu. Přestože koncesní smlouva končí, její podmínky z hlediska cenové politiky pro nás zůstanou zachovány až do roku 2030, na tom jsme trvali. V následujícím desetiletí 2030 až 2040 budeme mít možnost volit mezi regulovanou cenou a cenou vycházející z alternativního plynového řešení,“ doplnil místostarosta.

Vizualizace vybraných prostor v Těšínském divadle po revitalizaci.
Divadlo v Těšíně na rok zavře, budovu čeká modernizace. Představení se přesunou

Rozhodnutí o ukončení koncesní smlouvy předcházela dlouhodobá vyjednávání. S jejich výsledky seznámilo vedení Bohumína a ČEZ Teplárenské místní zastupitele ještě před jejich dubnovým zasedáním. Na pracovním setkání, které se uskutečnilo na začátku března, se probírala i budoucnost dětmarovické elektrárny.

Jak informoval generální ředitel společnosti Rostislav Díža a místopředsedkyně představenstva Šárka Vinklerová, s definitivním odklonem od uhelné energetiky se v Dětmarovicích počítá na konci března příštího roku. Z elektrárny se stane tepelná základna vycházející z alternativních zdrojů, tedy biomasy a plynu, do budoucna společnost v lokalitě zvažuje i malé modulární reaktory.