Inspirací k dotazu pak byly i předvolební sliby mnoha politických stran před letošními volbami. Boj s nezaměstnaností již totiž patří takřka k předvolební módě.

Podle karvinského primátora Tomáše Hanzla je vytváření podmínek pro podnikání jedním z hlavních úkolů měst.

„Sami také aktivně jednáme s investory. Vloni jsme dojednali příchod firmy GS Caltex do zóny Nové Pole, nyní je v jednání další investor. První etapu zóny se nám podařilo naplnit už do roku 2010, pochopitelně spolupracujeme rovněž s CzechInvestem. Pro malé a střední podnikání nabízíme také zónu Vagónka. I zde aktivně hledáme sami a zájemci už jsou," říká dále karvinský primátor.

Zóna Dolu Dukla

Na zónu v areálu Dolu Dukla v rozšíření nabídky pracovních příležitostí sázejí v Havířově. Tam čekají na příslib vstupu výrobce zdravotnických potřeb, což má přinést až pět set nových míst. Pozemky na „Dukle" patří i společnosti Assental. „Tato společnost vede jednání s potenciálními zájemci rovněž. Zónu nabízí také agentura CzechInvest. Vedení města chce hledat také formy podpory malých a středních podnikatelů v Havířově," říká havířovský primátor Daniel Pawlas.

Dvě průmyslové zóny již vznikly také na pozemcích města Český Těšín. Tam se chystá i rozšíření průmyslové zóny Pod Zelenou. „Zastupitelé již v září schválili změnu územního plánu, celý proces tedy pokračuje," uvedla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Veřejné práce

S nezaměstnaností se různými formami snaží bojovat také v Orlové či v Bohumíně.

„Drobným a středním podnikatelům se snažíme pomáhat i prostřednictvím Místní akční skupiny Bohumínsko. Momentálně máme také rekordní počet lidí na veřejně prospěšných pracích. O čistotu města se stará 230 dlouhodobě nezaměstnaných. Poslední stovku nováčků bez práce nabraly městské technické služby z řad obyvatel ubytoven. Úřad práce se ve spolupráci s městem zaměřil na ty, kteří se vyhýbají práci, zneužívají tak sociální dávky a stát jim platí bydlení na ubytovnách," říká například tisková mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová s tím, že v holdingu města a společnostech, které městu patří, pracuje tisícovka lidí a také zde se počet zvýšil.