Ve srovnání s březnem loňského roku je jich méně téměř o 1500, oproti únoru 2015 asi o 150. Vyjádřeno procentuálně, nezaměstnanost na Karvinsku klesla pod 12 procent (11,97 procenta). Stále je však třetí nejvyšší v republice po okresech Bruntál a Ústí nad Labem.

V čele lokálního žebříčku v počtu lidí bez práce je dlouhodobě Karviná (13,89 procenta) následována Orlovou (12,05 procenta) a Havířovem (11,93 procenta). Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných ve výši 8,72 procenta mělo v březnu kontaktní pracoviště v Českém Těšíně a v Bohumíně (8,94 procenta).

V meziročním srovnání ubylo nezaměstnaných nejvíce na Českotěšínsku (-1,54 procenta) a Bohumínsku (-1,01 procenta). Nejnižší meziroční pokles ve výši 0,61 procenta zaznamenalo kontaktní pracoviště v Havířově.

Pokud srovnáme počty volných míst letos v březnu a před rokem, zjistíme, že nejvíce ubylo míst pro horníky, tesaře a stavební truhláře. Větší poptávka je naopak po lidech pro ostrahu a do bezpečnostních agentur (45), ošetřovatelích ve zdravotnických a sociálních zařízeních (37), pomocných a montážních dělnících (34) a (33), řidičích nákladních aut, tahačů a speciálních vozidel (26), číšnících a servírkách. K poslednímu březnu bylo k dispozici 856 volných pracovních míst, což je o 393 míst více než před rokem a o 147 míst více než v předchozím měsíci. Ředitel úřadu práce v Karviné je, pokud jde o krátkodobý výhled, optimista. „V dalším období předpokládám opětovné zlepšení situace na trhu práce nárůstem poptávky zaměstnavatelů související s postupným zahajováním utlumených sezónních služeb, výrob a činností. Může se ale projevit vliv hromadného propouštění zaměstnanců u OKD vyhlášeného v říjnu loňského roku," řekl Dalibor Závacký.