Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka za to může nižší produkce klíčových hráčů na trhu i vyšší spotřeba některých států, přibližuje. Zdražování suroviny také může podle něj ovlivnit utlumování těžby v OKD. Tomčiak to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Zdražení uhlí v posledních měsících je podle něj opravdu velmi výrazné. „Na trhu s uhlím nastala velká změna. Ještě na jaře byla cena na několikaročním minimu, nyní je cena na dvouročním maximu," popisuje Tomčiak

Důvodem nárůstu ceny je podle něj především omezení těžby. „Čína, která je největším producentem uhlí na světě, snížila letos svoji produkci o 10 procent. Ostatní, jako Spojené státy, Rusko a Austrálie, snížili rovněž svoji produkci. Také v České republice postupně upadá," dodává Tomčiak.

Důležité jsou ale i krátkodobé faktory, jako je například spotřeba. „Ve Francii je nejvyšší za posledních 32 let, což je dost nevídané. Francie omezila produkci ve svých nukleárních elektrárnách, a naopak zvýšila produkci v těch uhelných," upozorňuje Tomčiak.

Cena ale podle analytika neporoste donekonečna. „Kdyby se cena zvýšila ještě o čtvrtinu nebo 50 procent, tak se znovu otevřou ty zavřené doly a produkce se znovu dostane na trh. Zatím ale takovýto scénář nevidíme," konstatuje Tomčiak.

Zdražování této suroviny je dobrou zprávou mimo jiné pro českou těžební firmu OKD, která je nyní v insolvenci.

„Zvyšující se cena uhlí dává managementu firmy a insolvenčnímu správci prostor na to, aby připravili kvalitní plán, jak těžbu postupně utlumit. Podle posledních informací se těžba v OKD bude utlumovat, už letos má být uzavřený Důl Paskov. Toto utlumování by ale díky vyšším cenám uhlí mohlo být plynulejší a nemuselo by to mít až tak velký dopad na zaměstnance," uzavírá analytik Boris Tomčiak.

Podle mluvčího společnosti OKD Iva Čelechovského je současný prudký růst spotových cen především koksovatelného uhlí na světových trzích bezesporu pozitivním impulsem nejenom pro OKD, ale i další těžařské firmy ve světě.

Vyšší ceny uhlí se však neprojeví v hospodaření těžební firmy hned. „Společnost OKD sjednává kontrakty na dodávky uhlí se svými odběrateli s předstihem a pro různá časová období (kvartál, pololetí i celý rok) na základě benchmarkové ceny v rámci jednotlivých obchodních teritorií. Pokud se současný trend spotových cen promítne do benchmarkové bázové ceny, a všechno tomu nasvědčuje, očekáváme jeho pozitivní ekonomický efekt již v následujícím období, tedy v prvním kvartálu 2017," řekl Čelechovský.