TÉMA DENÍKU

„Máme sice kapacitu 19 lůžek, ale jsou rozdělena jen do tří velkých pokojů, což je docela hloupé. Žádné velké zájezdy k nám nejezdí, našimi zákazníky jsou spíše rodiny s dětmi. Jestli bude letošní sezona horší, nebo lepší, ještě nevím. Uvidíme, jestli lidi přijdou v srpnu. Zrovna teď u nás není ubytovaný nikdo,“ prozradil provozovatel horské chaty Kamenitý Kamil Lysek.

Malý zájem o dovolené v Beskydech potvrdil i Pavel Mareček, který podniká v horské chatě na Prašivé.

„Každoročně bývá lepší červenec a srpen, v září už je horší počasí a lidi k nám moc nejezdí. Kapacita chaty je 25 lůžek. Teď jsme obsazení tak na padesát procent. Běžně se stává, že si celou chatu pronajme nějaká skupina, takže býváme i plně obsazení,“ řekl.

Podle něj tržby ovlivňuje hlavně špatné počasí. „Když prší, tak lidi po horách chodit nechtějí. První dny v červenci bylo škaredě, takže jsme moc ubytovaných neměli. Letošní léto je zatím deštivé, takže sezona asi bude horší. Ale uvidíme, možná se to v srpnu ještě spraví,“ dodal.

Spokojený není ani Karel Smékal z ostravické chaty Ostrá. „Jsme tak na čtyřiceti procentech oproti normálu. Myslím si, že se to nezlepší ani v srpnu. Podle mě za to může krize, nezaměstnanost a taky levné zahraniční dovolené. Na jaře k nám jezdí velké skupiny, například školy v přírodě, přes léto jsme spíše chata pro rodinné dovolené,“ uvedl.

Chata Studeničné má celkem 47 lůžek. „Momentálně jsme plní. Platí to už od začátku prázdnin,“ řekl v úterý majitel Josef Wawrzacz. Spoléhat se na zájem běžných turistů prý nemá smysl, a proto dlouhodobě spolupracuje s několika organizacemi, které mu chatu v Mostech u Jablunkova v létě zaplní.

„Stálou klientelu máme prakticky deset roků,“ pravil. Jde třeba o domy dětí a mládeže. Wawrzacz se těší i na třinecké karatisty, kteří přijedou na soustředění.

V Mostech je i horská chata Gírová s pětadvaceti lůžky. „Volných míst mám hodně,“ uvedl majitel Antonín Sikora.

„Mívám tu náhodné turisty, co zde chtějí přespat. Většinou zůstanou na jednu nebo dvě noci o víkendech. Jsou i takoví, co zůstanou déle, třeba v osmém měsíci tu budu mít Poláky,“ naznačil Sikora s tím, že ve všedních dnech je lidí minimum. „Když je extrémní teplo, lidé sedí dole u vody a na kopce nejdou.“

Turistická chata Ostrý v Košařiskách je na tom podobně. „Máme dohromady 20 míst. Stává se, že je o víkendech plno, ale celkově je situace stejná jako loni a předloni – nic moc,“ shrnul provozovatel Zbyhněv Kantor. Léto zachraňují hromadné akce, třeba oslavy narozenin.

Kantor doufá, že lidi přiláká série sportovních a kulturních akcí, která odstartuje 20. srpna.

Hotely v Beskydech nabízejí hlídání dětí

Rodiče, jejichž děti nerady chodí na túry, se dovoleným na horách už nemusí vyhýbat. Beskydské hotely připravují pro děti speciální programy.

„Loni jsme jezdili po světě a poznávali světadíly. Hráli jsme si na indiány, házeli bumerangem nebo jsme bubnovali. Letos si hrajeme na zálesáky a učíme se morseovku nebo uzly,“ popisuje Šárka Folvarčná.

V Hotelu Duo v Horní Bečvě již třetím rokem připravuje program pro děti – a dospělé. „Do programu se letos zapojují i rodiče, a vzpomínají tak na svá mladá léta,“ směje se.

Hotel Duo patří k několika beskydským rekreačním zařízením, která v nabídce svých služeb pamatují také na rodiče s dětmi. Jedním z prvních zařízení, která přišla s dětským koutkem, je Hotel Tanečnica na Pustevnách.

„Dětský koutek vznikl už před mnoha lety a rodiče ho využívají opravdu hodně. Někteří si sem přinesou kávu a nechají děti hrát si anebo jim pustí nějakou pohádku,“ říká recepční hotelu Jana Bíliková.

Některé hotely mají „pouze“ dětské koutky, jiné však zaměstnávají speciálně vystudované osoby, takzvané animátory a animátorky. Ti zajišťují programy pro děti na zájezdech či právě v horských hotelích. Program běží po týdnech, tak jak se střídají turnusy.

Každý hotel pak má vlastní „režim“: děti zabaví buď každý den, anebo jen několikrát týdně. „Rodiče si mezitím mohou třeba vyjet na kole,“ uvádí dále Šárka Folvarčná.

Podle Víta Březiny, ředitele Rekreačního centra Sepetná na Ostravici, tyto služby k hotelu tak nějak patří. „Většina lidí má svůj program, ale vždycky se u nás najde kolem deseti dětí, pro které je potřeba zajistit program. Animátor pro ně připraví hry adekvátní jejich věku nebo s nimi jde do lesa.“

Služby animátora nebo animátorky jsou většinou zahrnuty v ceně pobytu. Pokud rodiče potřebují, animátoři jim dítě pohlídají i mimo připravený program. Za to si však rodiče musí připlatit.

Organizace, které se dlouhodobě věnují firemním školkám a službám pro rodiče s dětmi, novinku vítají. „Je skvělé, že horské hotely a penziony podobný typ služeb nabízí,“ uvedla Nina Bosničová, manažerka Gender Studies.

Ubytování v Jeseníkách se ještě někde najde

Přestože letní sezona v Jeseníkách a jejich podhůří vrcholí a tamní hotely hlásí přeplněno, nějaké to ubytování turisté ještě najdou.

Pětačtyřicet lůžek nabízí k ubytování jedno z nejvýše položených zařízení, Horský hotel Figura. K dispozici jsou dvoulůžkové až čtyřlůžkové pokoje, dvoupokojové pokoje jsou však momentálně plné. „Jednotlivec místo k přespání vždy najde, ale radím dopředu zavolat, je to jistější,“ prohlásil majitel Josef Figura.

Sousední Horská chata Barborka, kde se natáčel před nedávnem televizní seriál 4teen nabízí v současnosti také ubytování. „Pokud k nám někdo přijde se žádostí o ubytování, neměl by mít problém,“ konstatovala Jana Fürsterová z rodiny majitelů. Jak by také ne, na Barborce mají kapacitu pro ubytování o sto padesáti místech.

Nejvýše položeným horským hotelem v Česku je Sporthotel Kurzovní Praděd Jeseníky, a i tam je šance na ubytování velká. Kdo však dopředu nezavolá anebo nenapíše e-mail, riskuje, že se na něj žádné volné lůžko nedostane. „Volnější je to v týdnu, o víkendech bývá více naplněno,“ konstatovala recepční Sporthotelu Žaneta Výdýčková.

Kdo nevyznává ubytování ve vyšších horských polohách, tomu se nabízí šance nocovat třeba v Hotelu Kamzík v Karlově pod Pradědem. Ani takoví turisté neprohloupí, celá oblast Karlova a Malé Morávky je protkána turistickými trasami. „Hned vedle našeho hotelu lze po žluté značce vystoupat až na Hvězdu nebo na Ovčárnu. V Hotelu Kamzík se vždy nějaký ten volný pokoj najde,“ ubezpečila pracovnice hotelu Andrea Oškerová.

Naplněný téměř k prasknutí je během letních prázdnin Hotel Avalanche v Dolní Moravici. V červenci i srpnu už je plno, problém sehnat ubytování v hotelu mají především výpravy nad třicet osob. Pro jednotlivce se možná nějaký ten pokoj ještě najde.

„Je lepší dopředu zavolat, zájemcům přesně řekneme, jakou šanci pro ubytování u nás v tom kterém termínu mají,“ řekla Petra Jüttnerová z Hotelu Avalanche. Potvrdila, že se v hotelu často pořádají společenské akce spojené s přespáním, odehrávají se tam i školení s ubytováním.

Větší šanci na ubytování mají i hromadné skupiny v Hotelu Singer v Ludvíkově, malebné obci mezi Vrbnem pod Pradědem a lázeňskou Karlovou Studánkou. Hotel nabízí aktuálně třiapadesát lůžek. „Mohu potvrdit, že volná místa pro rekreanty jsou u nás k dispozici,“ uvedla recepční hotelu Monika Kuncová.
V sousední Karlově Studánce se nabízí ubytování například v hotelu Džbán. „Ubytování u nás sežene kdokoliv, nebude problém,“ informovala Jana Zifčáková z Hotelu Džbán. S dovětkem, že její slova platí pouze v případě, pokud nepřijede do hotelu například větší zájezd.

Všichni pracovníci hotelů vysvětlili, že rok od roku přijíždí do Jeseníků turistů o něco méně než v letech předchozích. Svou roli sehrála i ekonomická situace některých domácích obyvatel, kteří výjezdy do hor výrazně omezili a raději se rekreují v místech svých bydlišť.

ZUZANA MORAVCOVÁ
MAREK CHOLEWA
MICHAELA APPELTOVÁ

KAREL JANEČEK