Není novinka, že dnešní školáky obecně, nejen v Moravskoslezském kraji, příliš netáhnou technické obory. Potvrzují to jak údaje úřadu práce, tak slova ředitelů středních škol v okrese.

„Jsme škola, která učí technické obory, ale pravda je, že jejich naplnění je mnohdy obtížné. Na naší škole je velmi frekventovaný obor požární technik strojník a také požární preventista. Tam máme plné třídy," říká Ladislav Kováč, zástupce ředitele pro teoretické vyučování ze Střední školy techniky a služeb v Karviné. Slabší zájem už je podle něj o obory automechanik nebo zámečník. O obor elektroinstalatér je prý zájem nulový.

Stejné poznatky má i ředitel Střední školy technických oborů v Havířově-Šumbarku Jaroslav Knopp. „Nikdo se nechce učit tesařem nebo zedníkem. Těžko říct proč. Možná případné zájemce odrazuje to, že je to práce venku," přemítá ředitel školy, která je jediná svého druhu na Moravě.

Stavební obory školy obecně naplňuje obtížně. O něco lepší je to v oborech technických.

O techniky a řemeslníky je přitom dlouhodobě zájem. „Stále nám volají firmy, že potřebují absolventy: zedníky, klempíře, instalatéry. Například teď máme maturitní obor technická zařízení budov. Je velmi perspektivní. Jeho absolvent je schopen dělat projekt v oboru voda-plyn-topení. Zaměstnavatelé by takového člověka brali hned, zájem ze strany studentů je ale téměř nulový," říká Jaroslav Knopp.

Orientace dnešních patnáctiletých spíše na humanitní obory je zřejmá například i z počtu přihlášek kupříkladu na gymnázia. Například karvinské čtyřleté gymnázium má dvě třídy v každém ročníku.

„Víc nám kraj, coby zřizovatel, ani nedovolil otevřít. Každopádně převis žádostí je každoročně," řekl Deníku zástupce ředitele Miloš Kučera.

Mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková slova prvních dvou citovaných pedagogů potvrdila. „V současné době mají zaměstnavatelé největší zájem o technické profese, a to napříč všemi obory, například svářeč, slévač, soustružník, zámečník, nástrojař, mechanik a opravář strojů či seřizovač, obsluha CNC strojů. Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance," říká Kateřina Beránková.

Tvrdí však, že z besed se žáky základních škol, které organizují Informační a poradenská střediska Úřadu práce ČR, vyplývá, že žáci mají zájem o technické a zdravotnické obory.

„Také studenti středních škol projevují vyšší zájem o technické učební obory," říká Beránková.

Blíž k technice

Snaha přitáhnout děti už v útlém věku k technice může mít i jinou, moderní podobu. Například karvinské děti ze základních škol budou na náklady města jezdit do expozic v Dolní oblasti Vítkovice.

„Půjde o didakticko-zábavné pobyty pro děti z posledních tříd mateřských škol a z obou stupňů škol základních. Včera podepsali memorandum o spolupráci primátor Karviné Tomáš Hanzel a předseda předsednictva sdružení Dolní oblast Vítkovice Jiří Michálek," řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová s tím, že Karviná je prvním městem, které takovou systematickou spolupráci zahajuje.