Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v Moravskoslezském kraji (MSK) se tak už tři měsíce v řadě snižuje. K 30. dubnu dosáhl úhrnné hodnoty 78 390. Počet nahlášených volných pracovních míst naopak už čtyři měsíce po sobě roste a koncem letošního dubna jich měli nezaměstnaní v našem kraji k dispozici bezmála osm tisíc.

Evidovaná nezaměstnanost v průběhu čtvrtého měsíce poklesla i v samotné Ostravě. K poslednímu dubnu bylo v registru kontaktního pracoviště Ostrava (dále jen KoP Ostrava) celkem 24 460 osob. Meziměsíčně tak ubylo 505 uchazečů o zaměstnání a v porovnání s loňským dubnem došlo k poklesu o 1946 osob.

Volná místa

Během uvedeného měsíce došlo v Ostravě k dalšímu mírnému nárůstu nabízených volných pracovních míst.

Jejich počet roste už čtvrtý měsíc po sobě. Uchazeči a zájemci o zaměstnání jich v Ostravě měli v závěru dubna k dispozici celkem 2636. „Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo v naší databázi nejvíce volných pracovních míst pro pomocné pracovníky ve výrobě, pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur, svářeče, řidiče autobusů a trolejbusů. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem po zednících, kuchařích, instalatérech, zámečnících a nástrojářích. Zájem o vysokoškoláky zůstává stále na nižší úrovni, větší poptávka byla po specialistech v oblasti průmyslového inženýrství, strojních inženýrech a už tradičně i po zubních lékařích," upřesnila Yvona Jungová, ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě.

Firmy hledají lidi

Téměř 230 zaměstnanců se chystá v České republice letos celkem přijmout skupina Student Agency. Několik desítek z nich přitom aktuálně hledá na pracovní místa v Moravskoslezském kraji a to jak na plný pracovní úvazek, tak na letní brigádu. Přijímání nových zaměstnanců v Moravskoslezském kraji souvisí s další expanzí společnosti, která i letos rychle roste, zejména pak v dopravě. Informoval o tom mluvčí skupiny Aleš Ondrůj.

„Aktuálně hledá Student Agency a RegioJet zaměstnance v Moravskoslezském kraji pro následující pozice: členy palubního personálu pro vlaky RegioJet plný pracovní úvazek, členy palubního personálu pro vlaky RegioJet brigáda na léto, členy palubního personálu pro autobusy Student Agency pro linky z Ostravy, řidiče autobusů pro linky z Ostravy a prodejce jízdenek pro prodejní místa v Havířově a v Ostravě.

Absolventy či studenty se v Moravskoslezském kraji snaží získat převážně na místa palubního servisu ve vlacích a v autobusech. „Většina míst je na hlavní pracovní poměr, hledáme však i brigádníky a nabízíme také zkrácené pracovní úvazky. Kromě zkušenějších zaměstnanců aktivně vyhledáváme i studenty a takzvané prvozaměstnance, kterým nabízíme atraktivní start jejich profesní kariéry," dodala personální ředitelka Student Agency Renata Sklenářová.

Nabírá i AXA Assistance

V rozšiřování své ostravské pobočky, která se už rok zaměřuje na poskytování asistenčních služeb a likvidaci pojistných událostí, pokračuje společnost AXA Assistance.

Podle plánu spustila společnost v dubnu novou vlnu náboru zaměstnanců, spolupracuje i s místním pracovním úřadem, díky čemuž je zajímavou příležitostí i pro čerstvé absolventy. Na nové pozice hledá společnost zaměstnance se znalostí českého, slovenského nebo i polského jazyka. „V Ostravě máme i tým řešící polský trh. Dalším požadavkem je také alespoň základní úroveň angličtiny," upřesnila Vratislava Šestáková, vedoucí pobočky AXA Assistance v Ostravě, a dodala: „Daří se nám i spolupráce s úřadem práce, odkud jsme doposud přijali přibližně třetinu našich zaměstnanců."

Huť hledá inženýry i v cizině

Zhruba 40 procesních inženýrů a 80 IT specialistů pro nový provoz automatizace nabírá i kunčická huť.

„Letos se poprvé v historii ostravského ArcelorMittalu budeme muset dívat i do zahraničí, protože v České republice nejsme schopni tyto pracovní síly najít," uvedla mluvčí společnosti Barbora Černá.

Jak dodala, stejně jako v uplynulých letech firma počítá s náborem zhruba 50 čerstvých absolventů do speciálního zácvikového programu. V něm jsou absolventi zařazeni na konkrétní pracovní pozici, pracují s přiděleným patronem, ale souběžně se seznamují s dalšími pracovišti formou krátkých stáží a stínováním vedoucích pracovníků jednotlivých provozů.