„Návštěvníkům ukážeme závodní simulátor, který vznikl z našeho prvního prototypu. Dalším vystaveným kouskem je Vector 04, v pořadí čtvrtá formule vyrobená na VŠB-TUO, se kterou naši studenti soutěžili na závodech Formula SAE Italy a FS Czech v roce 2018,“ přibližuje expozici Robert Čep, děkan Fakulty strojní.

Součástí budou i dva interaktivní exponáty, na kterých si budou moci malí i velcí návštěvníci Velkého světa techniky vyzkoušet například výměnu pneumatik na čas nebo pomocí olejové vany zjistit, jak se chová motorový olej při průjezdu zatáčkou.

Dětský svět v Dolních Vítkovicích je v novém kabátě.
Neuvěřitelná proměna: ráj pro děti i dospělé v Ostravě-Vítkovicích má nový kabát

Formula Student je soutěží, ve které studenti technických vysokých škol po celém světě porovnávají síly při vývoji, konstrukci a následných závodech vozů formulového typu. Velmi dobře si v silné konkurenci vede právě i tým Formula TU Ostrava, který tvoří studenti Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

Příprava expozice byla, jak přiznává kapitán týmu Formula Student Ostrava Samuel Cienciala, velmi komplikovaná.

„Do příprav nám zasáhla pandemie. Dlouho jsme se nemohli dostat k nám na dílnu a stavba expozice se tak velmi protáhla. Jsme proto velice rádi, že exponáty půjdou po dvou letech intenzivní práce konečně vidět,“ doplňuje student.

Tým momentálně pracuje na výrobě již sedmého monopostu Vector 07, se kterým se zúčastní hned několika závodů.