Insolvenční správce sice uznal jejich pohledávky, ale zda ty peníze skutečně dostanou, je, jak se říká, ve hvězdách. Jde o peníze ze smluv, které měly města a obce uzavřeny se společností OKD a podporovaly z nich rozvoje obce, sportovní či kulturní projekty a zahlazovaly důlní škody.

A nejde o malé částky. Orlová nebo Karviná měly letos od OKD slíbeno přibližně 40 milionů korun, Stonava dokonce 100 milionů.

„Do insolvenčního řízení jsme přihlásili závazek OKD vůči městu přesahující 40 milionů korun. Správce uznal závazky ve výši 5 703 849 korun, zbytek popřel. V této záležitosti je naplánováno soudem další přezkumné řízení v září a říjnu," informovala mluvčí města Nataša Cibulková.

Obec Doubrava přihlásila pohledávky za 16 milionů korun. „Uznali nám jen dva. Ale jestli je někdy dostaneme, to teď neví ani ,ten nahoře'," tvrdí starosta Doubravy Pavel Krsek.

Pokud OKD nedostojí smlouvám, bude to hodně bolet ani ne dvoutisícovou Stonavu. Této obci má OKD zaplatit 100 milionů korun.

„Insolvenční správce naše pohledávky uznal a zatím nemám zprávy, že bychom ty peníze neměli dostat," řekl Deníku starosta obce Ondřej Feber. V podobné situaci je Karviná. Insolvenční správce uznal pohledávky ve výši 40,5 milionu korun splatné letos v prosinci, ale…

„Je dost možné, že můžeme vycházet ze závěrů soudu a dostaneme nakonec dvě a půl procenta své pohledávky jako další věřitelé OKD. Je to je velmi pravděpodobné," řekla mluvčí města Šárka Swiderová.

Tak jako tak, nejen Karviná bude bankrotem OKD ztrátná. Těžební firma se před časem smluvně zavázala podporovat město desítkami milionů korun až do roku 2020.

„Logicky nám ty peníze chybí. Město ale hospodaří každoročně dobře, úsporně a vždy s přebytkem, takže to musíme zvládnout. Ovšem i proto bude zřejmě přebytek za letošní rok nižší," dodala Swiderová.

„Teď je důležité zachovat chod firmy, platit lidem za práci a utlumovat šachty postupně. Tam by primárně peníze OKD měly jít," říká ekonomický náměstek primátora Jan Wolf.

Věřitelé OKD se před necelými třemi týdny vyslovili pro reorganizaci firmy a doufají, že pokud se firmě bude dařit, bude schopna jim zaplatit asi dvě a půl procenta z peněz, které jim dluží. Reorganizační plán musí management OKD předložit do prosince. Brzy ale zřejmě začne zavírat ztrátové doly.