Důvod? Stavba Krajského integrovaného centra pro nakládání s komunálním odpadem (KIC) už téměř dva roky stojí a není jisté, zda stavba bude v budoucnu pokračovat.

„Dostali jsme dvakrát po sobě příspěvek ve výši 20 milionů korun, a to v době, kdy běželo územní řízení a přípravné práce, které však vloni ustaly. Nyní jsou práce přerušeny a město je srozuměno s tím, že se poskytování dotací přeruší, než bude jasné, zda KIC bude nebo ne," říká primátor Tomáš Hanzel.

Karviná peníze investovala výhradně do zlepšení životního prostředí ve městě a ozdravných pobytů dětí. Z peněz od kraje například zaplatila protihlukovou a protiprašnou stěnu u vjezdu do města od Českého Těšína, dva roky po sobě se zčásti těchto peněz platí ozdravné pobyty místních dětí.

Peníze se využily také pro velké úpravy zeleně na sídlištích i v parcích a nového mobiliáře pro parky a obnovena byla také sakurová alej podél třídy 17. listopadu.

Díky „ekomilionům" se mohl revitalizovat také například lesopark Rájecká remíza, novotou září Univerzitní park, proběhla regenerace zeleně na hřbitově či úpravy zahrady u mateřské školy. „Celkově jsme zatím vyčerpali 35 a půl milionu korun," řekla mluvčí města Šárka Swiderová.

Dohodu s krajem o pozastavení čerpání peněz v úterý schválilo karvinské zastupitelstvo.

Na spalovnu nejsou peníze

Přerušení přípravných prací na stavbě spalovny komunálního odpadu za téměř 6 miliard korun pozastavily dvě věci. Jednak Evropská unie stopla dotace, přičemž investor KIC, kterým je kraj a několik obcí okresu Karviná, počítali s tím, že evropská dotace pokryje až 40 procent nákladů.

Kromě toho napadli přípravu stavby také ekologové, kteří upozornili na výskyt vzácné vážky v místě, kde by měla spalovna stát, tedy areálu bývalého Dolu Barbora na okraji Karviné.

Soud v této věci vydal předběžné opatření, ale dodnes nijak nerozhodl.