Projdete-li si webové stránky místních firem, dost často narazíte na poptávku po nových zaměstnancích. Například českotěšínská Kovona System hledá vedoucí závodu, soustružníky nebo obchodní zástupce.

„Ano, lidi jsou, ale ne na všechny pozice. Řada z nich je specifických, a pokud na ně potřebujete lidi se zkušenostmi, je problém je sehnat. Většinou to dopadá tak, že je přetahujete z jiných firem," líčí personální ředitelka společnosti Kovona System Mariola Kožusznik. Zaměstnance do výroby firma nabírá přes pracovní agentury.

Podobná situace je v tiskárně Finidr, kde kromě dělníků na expedici shánějí také referenta nákupu, tiskaře nebo obsluhu tiskařských strojů.

Hodně nových míst

V rámci celé republiky nabízeli zaměstnavatelé jen v srpnu prostřednictvím úřadu práce 103 768 volných pracovních míst nejvíce od prosince 2008. „Rekordní nárůsty hlásí všechny regiony. Například Olomoucký či Liberecký kraj evidují nejvyšší počet volných pozic od roku 2001," řekla zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. svářeč, slévač, soustružník, zámečník, nástrojář, mechanik a opravář strojů, řezač plamenem, páječ, seřizovač, obsluha CNC strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.

To potvrzuje i nabídka na webové stránce zony.cz, která je společnou propagační základnou firem podnikajících v průmyslové zóně Nové pole v Karviné.

Například svářeče, ale také skladníka či materiálového specialistu shání společnost Sejong Czech, která vyrábí výfukové sestavy pro automobilky Kia a Hyundai. Lidi na nové pozice shánějí také Mölnlycke Health Care Klinipro a Baumann Springs.

Ovšem ne všude personalisté urputně shánějí nové zaměstnance. Jak Deníku řekl personální ředitel karvinské společnosti Arcelor Mittal Tubular Products Rostislav Jevický, firma vyrábějící mj. kovové trubky a profily nové zaměstnance nepotřebuje.

„Lidí máme dost. Ale jinak výroba jede dobře, zakázek přibývá," řekl Jevický.

Kolegům ze strojírenských oborů mohou jen závidět stavebníci. Jejich obor se stále potýká s následkem krize po roce 2009 a také nedostatkem veřejných zakázek. „To je to, co tady chybí. Staré dotační období skončilo a nové ještě není vypsáno. Do zimy práci máme, drobné zakázky dojíždějí, ale co bude příští rok? Nikdo neví," říká majitel karvinské stavební společnosti SSKA Pavel Šrámek.

Podle něj by rozvoj ve stavebnictví v regionu oživil příchod nových investorů.