Hned na počátku prvního podzimního měsíce září zasedal Euroregionální řídící výbor Fondu mikroprojektů, a to už po jedenácté od svého vzniku. „Řídící výbor tam schválil k financování celkem 14 projektů s alokací vyšší než 400 tisíc euro,“ popsala situaci ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová.

Starosta Zlatých Hor Milan Rác předal na zasedání ocenění zástupci Ministerstva pro místní rozvoj Vladimíru Kučerovi za jeho zásluhy v oblasti rozvoje česko-polské spolupráce. Ve středu 16. září 2020 skončil také příjem projektů do dvanáctého kola Fondu mikroprojektů.

„Celkem bylo předloženo 37 projektových žádostí, a to 11 na straně české a 26 na straně polské. Všechny předložené žádosti nyní projdou procesem hodnocení. Euroregionální řídící výbor, který rozhodne o jejich schválení, zasedne v prosinci 2020,“ doplnila ředitelka Šmigurová.

Již nyní však žadatelé mohou předkládat své nové projektové žádosti do třináctého kola příjmu, které bude ukončeno dne 17. února 2021.

Press trip pro novináře

V pondělí 7. a v úterý 8. září 2020 také konal press trip po Bruntálsku, který zorganizoval Euroregion Praděd společně se svými partnery. Akce byla určena novinářům. Turistickou oblast Jeseníky – východ navštívili zástupci médií se zaměřením na cestovní ruch. Během dvoudenní návštěvy získali mnoho informací a tipů, jakým způsobem se dá v našem regionu strávit volný čas, kde se ubytovat, najíst, využít další zajímavé atraktivity a kde všude se o nich mohou informovat.

Novináři si mohli vyzkoušet i jízdu po krajině elektrokoly nebo elektrokoloběžkami, navštívili Vrbno pod Pradědem a místní informační centrum, Africké muzeum Safari a rozhlednu Na Skalce v Holčovicích, přehradní nádrž Slezskou Hartu včetně Informačního centra v Leskovci nad Moravicí, Equirelax v Razové a tamní přírodní památky a město Krnov s výšlapem na Radniční věž a vlastnoruční ražbou krnovského groše.

Jedna z nejzajímavějších návštěv pro ně byla v krnovské koncertní síni sv. Ducha s varhanním koncertem a synagoze s prohlídkou expozice židovských podnikatelů, průmyslníků a vynálezců a ochutnávkou košer produktů.

„Nechyběla ani ochutnávka výrobků Kozí farmy Úvalno, která nese značku „Šťastná koza“. Program obsahoval i plavbu vyhlídkovou elektrolodí Harta po Slezské Hartě,“ prozradila ředitelka Šmigurová.

Zástupci Euroregionu Praděd čerpali zkušenosti v zahraničí

Deset českých a stejný počet polských zástupců Euroregionu Praděd vyrazilo na třídenní studijní cestu, která se uskutečnila v sídle Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS) Tatry v obci Nowy Targ od středy 9. do pátku 11. září 2020.

„Na společném setkání jsme diskutovali o činnosti ESÚS Tatry a o jeho plánech a cílech do budoucnosti. Zástupci ESÚS Tatry a Euroregionu Tatry představili zajímavé projekty, jež byly v uplynulých letech realizovány či jsou nyní v realizaci,“ přiblížila studijní cestu ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová.

Zástupci následně navštívili výstupy vybraných projektů a snažili se pochopit jejich úspěch a turistickou strategii. „Jednalo se například o multimediální centrum pro ochranu rašelinišť v Chocholowě, cyklotrasu Velo Dunajec, eko-taxi, prohlídku místních rašelinišť, projížďku po úzkorozchodné železnici a mnoho dalšího,“ pokračovala ředitelka euroregionu.

Studijní cesta byla realizována prostřednictvím Fondu mikroprojektů v Euroregionu Praděd v rámci projektu „Euroregion Praděd 2020+“. Cílem bylo navázat novou spolupráci, získat informace a zkušenosti nezbytné pro přípravu Strategie Euroregionu Praděd na léta 2021+.