V domvě seniorů Luna v Havířově tak vznikne nová dvoukřídlá budova s kapacitou 70 osob, která bude spojena krčkem s budovou původní. Sloužit bude klientům závislým na péči jiné fyzické osoby z důvodu vysokého věku či nepříznivého zdravotního stavu. Půjde o investici za zhruba 250 milionů korun.

Vánoční strom v Havířově rozsvítí Ewa Farna.
Vánoční strom v Havířově rozsvítí Farna a takový bude program Vánočního městečka

Rozšíření kapacity oblíbeného Domova pro seniory Luna v Havířově-Šumbarku bylo nutností hned ze dvou důvodů, prvním je převis poptávky po ubytovacích kapacitách nad nabídkou, a druhým je rekonstrukce celého domova. Až bude nový pavilon hotov, poslouží jako dočasné bydliště pro seniory při rekonstrukci původní budovy.

 „Čeká nás náročná akce. Půjde o vysoké finanční náklady, a také o velké pracovní nasazení. Ministerstvo práce a sociálních věcí chceme žádat o dotační titul, který je vypsán, takže věříme, že se na tomto projektu bude podílet také stát. V průběhu příštího roku se zpracuje projektová dokumentace, takže samotná realizace výstavby nového pavilonu domova seniorů se předpokládá v letech 2025 a 2026,“ sdělil Deníku náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

Horní Suchá. Stará hornická kolonie.
Zadlužení Horní Suché ve stovkách milionů? Heimstaden chce obci prodat domky

V plánu je výstavba nejen nových obývacích ložnic se sociálním zařízením a balkóny pro nové rezidenty, ale také několika míst pro zábavu a péči o tělo i mysl. V nové části domova seniorů tak budou k dispozici vodní lázně, vodoléčba, elektroléčba či tělocvična, velká společenská místnost nebo hobby kuchyňka. Myslí se také na potřebné zázemí pro zaměstnance, vzniknou sklady a sesterny. Nová budova bude průchozím a proskleným krčkem propojena s budovou původní.

V rámci výstavby nového objektu dojde také k vybudování nových příjezdových komunikací a parkovacích míst. Dojde též k úpravě stávající zahrady a workoutového hřiště, počítá se i se vznikem nového relaxačního zázemí pro posezení seniorů s přáteli a rodinou.

Budova to bude čtyřpodlažní, moderní, vzdušná a bezbariérová, splňující technické, ekologické i energetické standardy dnešní doby. Na střeše budovy například nebudou chybět fotovoltaické panely.